Hřebčín v Kladrubech je kandidátem na zápis do UNESCO

Vložil
ČTK
20.04.2007 22:25
Praha

Kladruby nad Labem (Pardubicko) - Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem patří nově mezi kandidáty České republiky na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO, řekl dnes ČTK ministr kultury Václava Jehlička. Hřebčínu proto stát nabídne "pomocný servis", který mu pomůže získat evropské peníze na opravy zázemí i rozšíření služeb.

"Celá léta se kolem hřebčína chodilo po špičkách, přitom prestiž kladrubských koní ve světě i u nás stoupá," uvedl Jehlička, Jehlička, který dnes celý den jednal v Kladrubech s vedením hřebčína a zástupci Pardubického kraje.
Dalšími adepty na zápis do seznamu UNESCO jsou například velkomoravské hradiště v Mikulčicích, hotel a vysílač na Ještědu, lázně Luhačovice nebo západočeský lázeňský trojúhelník, který je součástí turistického regionu západočeské lázně, uvedl Jehlička.
V nejbližší době vznikne meziresortní komise složená se zástupců Pardubického kraje, ministerstev kultury, zemědělství, pro místní rozvoj a životního prostředí. Její členové pomohou připravit projekty, které národní kulturní památce umožní čerpat evropské dotace v letech 2007 až 2013. "Teď mají státní orgány šanci ukázat, za co stojí," dodal Jehlička.
Rozsáhlý areál hřebčína zahrnuje asi 80 budov v Kladrubech a 40 ve Slatiňanech. Budovy potřebují nutně opravit, je třeba nově vybudovat kanalizaci a vodovody. Ředitelka Národního hřebčína Lenka Gotthardová doufá, že se podaří získat peníze také na nové objekty pro ustájení koní, školu pro jezdce i veřejnost a stravovací a ubytovací kapacity.
"Naši pracovníci se již předloni pustili do obnovy alejí a krajiny," řekla Gotthardová. Celková rekonstrukce parku o rozloze 1200 hektarů s několika tisíci stromy bude podle ní trvat deset až 20 let.
Hřebčín, který letos oslaví 428 let své existence, je domovem přibližně 300 běloušů v Kladrubech a 250 vraníků ve Slatiňanech. Oblíbené jsou ukázky barokního ježdění, které ročně zhlédnou tisíce návštěvníků. Stále větší prestiž získávají koně také mimo republiku.
"Na mezinárodní výstavě v  německém Essenu jsme byli za hvězdy. Naši koně vystupovali ve večerním programu. Tam je terno se dostat. Je velký zájem o nákup koní. Poptávku nemůžeme uspokojit," dodala Gotthardová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články