Hradecký kraj se do nového sídla nastěhuje za dva měsíce

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
25.09.2007 00:05
Hradec Králové

Hradec Králové - Úředníci Královéhradeckého kraje se do nového sídla hejtmanství v areálu hradeckého pivovaru nastěhují od 26. listopadu do 7. prosince. Kolaudace stavby, za kterou kraj zaplatí 1,48 miliardy korun, je naplánována na začátek října. Novinářům to dnes řekli představitelé kraje. Stavba, která začala předloni v dubnu, je největším investičním projektem kraje.

    Chodu kraje by se stěhování 350 úředníků podle tvrzení Libora Košťála z vedení hejtmanství mělo dotknout minimálně. Pro veřejnost kraj po dobu stěhování zřídí zvláštní telefonní linku, na níž budou operátoři podávat aktuální informace, kde a kdy bude jaký úředník k nalezení. Linka by měla fungovat minimálně do konce února. Od začátku prosince také bude v provozu informační centrum v novém sídle kraje.
    Na pořízení areálu hejtmanství v hodnotě 1,08 miliardy korun kraj uzavřel dvacetiletou leasingovou smlouvu se společností Immorent. Letos kraj zaplatí první splátku 480 milionů korun, dále pak bude ročně platit 50 milionů korun. Splátky kraji částečně sníží příjem z nájmů z komerčních prostor, z nichž kraj za 20 let očekává výnos nejméně 350 milionů korun.
    Podle náměstka hejtmana Rostislava Všetečky bude mít kraj i možnost zkrácení leasingu či splacení jednorázové částky. Mimo leasing si kraj sám zaplatí vybavení hejtmanství nábytkem a dalšími věcmi za zhruba 50 milionů korun. Samotné stěhování ho přijde na 300.000 korun. Transakce spojené s platbou sídla bude kraj provádět prostřednictvím své dceřiné společnosti Správa nemovitostí Královéhradeckého kraje.
    Kromě úředníků kraje budou v areálu sídlit i další krajské instituce, například Zdravotnický holding a Centrum evropského projektování. V objektu bude mít část prostor i hradecká univerzita, zastoupení agentury Czechinvest a v nových podzemních garážích bude 468 parkovacích míst. V nájmu bude v areálu například restaurace, kavárna, pekárna, minipivovar, pobočka ČSOB a prodejna uzenin. "Z komerčních prostor je volných již jen asi pět procent ploch," řekl krajský radní Ivan Doležal.
    Kraj nyní sídlí v téměř 20 let starém domě po někdejším krajském výboru KSČ, který si nechal za 150 milionů korun opravit. Do budovy se ale vejdou jen necelé dvě třetiny zaměstnanců, zbytek úředníků pracuje na dvou jiných místech ve městě.
    Stávající hlavní sídlo ve Wonkově ulici kraj podle předem domluvené směny se státem předá hradeckému úřadu práce výměnou za jeho budovu a za bývalou interní a kožní kliniku na hradecké Pospíšilově třídě. Kliniku kraj přebuduje na léčebnu dlouhodobě nemocných a budovu úřadu práce pronajme.
    Projekt nového sídla od jeho počátku kritizují opoziční krajští zastupitelé z KDU-ČSL. Obávají se toho, že kraj kvůli tomu bude muset omezit výdaje na zdravotnictví, školství a dopravu. Projekt kritizoval například i bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek, který jej nazval "velekurníkem pro úředníky". Představitelé krajské koalice v čele s ODS kritiku odmítají. "Splácení areálu neohrozí finanční zdraví krajské ekonomiky a v žádném případě neomezí investice do jednotlivých strategických oblastí našeho kraje," řekl dnes hejtman Pavel Bradík (ODS).

> Stavba nového sídla hradeckého kraje skončí v říjnu [25.6.2007]
0 komentářů
přidat komentář

Související články