Hradecký kraj nemá jasno, kdo od něj chce víc peněz na nové sídlo

Zdroj
Zbyněk Rychtera
Vložil
ČTK
22.02.2007 17:15
Hradec Králové

Hradec Králové - Královéhradecký kraj nemá jasno, kdo jej přesně požádal o příspěvek 21 milionů korun na zaplacení archeologického průzkumu při stavbě nového sídla kraje v bývalém hradeckém pivovaru. Vyplynulo to z vyjádření radního kraje pro ekonomiku Tomáše Šuberta na dnešní tiskové konferenci. O příspěvku jednali minulý týden krajští zastupitelé a neschválili ho.

    Na pořízení sídla má kraj uzavřenou leasingovou smlouvu se společností Immorent. Vlastní výstavbu provádí společnost Skanska. Firma Immorent ale v pondělí vydala prohlášení, že kraj o peníze nežádala. Také společnost Skanska podle dnešního Hradeckého deníku odmítla, že by o peníze žádala.
    Šubert dnes nejprve uvedl, že o peníze kraj žádala Skanska. Následně uvedl, že kraj se Skanskou není ve smluvním vztahu. "Vše, co s námi Skanska dojednává, je za Immorent. Mají na to plnou moc. Bral jsem to jako Immorent," řekl. Dodal, že dementující vyjádření Immorentu i Skansky jsou pro něj záhadou.
    Prohlášení Immorentu Šubert podle svých slov nechápe. "Je to pro mě nová informace, která se bude muset zpracovat. Pak je otázka, jestli vůbec opravdu někdo o tyto peníze žádá," řekl. Pokud by zastupitelstvo výdaj schválilo, šly by podle něj peníze Immorentu. Z důvodové zprávy předložené zastupitelům nevyplývá, kdo o peníze žádal.
    Peníze by měly jít na zaplacení dvou speciálních betonových sarkofágů, ve kterých je na místě nálezu uložen pravěký jílovitý val a středověká parkánová bašta. Zastupitelé kraje ale návrh příspěvku neschválili a hlasování odložili. Opozice návrh příspěvku kritizovala s odůvodněním, že archeologické záležitosti by měl podle zákona zaplatit investor, tedy firma Immorent.
    Nové sídlo vzniká přestavbou hradeckého pivovaru a bude stát 1,5 miliardy korun. Přestavba začala předloni na jaře a hotová by měla být letos v létě. Úředníci by se měli nastěhovat na podzim.
0 komentářů
přidat komentář

Související články