Historie poštovny ze Sněžky pokračuje u Monínce

Zdroj
Jan Kholl
Vložil
ČTK
29.08.2009 13:30
Praha

Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Na Javorové skále poblíž areálu Monícec na Sedlčansku dnes začala sloužit turistům roubená poštovna, která dříve stála 150 let na vrcholu Sněžky. Poté, co její provoz skončil, jí hrozil zánik. Skupina nadšenců proto budovu rozebrala a znovu postavila na malebném místě ležícím na hranici jižních a středních Čech, kde bude tato údajně nejstarší poštovna v Česku opět sloužit původním účelům.
    "Je to nejstarší poštovna v České republice vůbec, která byla ještě navíc postavena na nejvyšším místě v  České republice. Takže těch 'nej' je docela dost na to, aby neskončila v  kamnech," řekl ČTK Tomáš Trnka, v jehož hlavě se nápad přestěhovat roubenici ze Sněžky zrodil. "Domluvili jsme se s kamarády, kdo co udělá, aby se ten nápad podařilo uskutečnit, a v od 11. do 15. června jsme budovu rozebírali na Sněžce, popisovali její jednotlivé části kódy, abychom ji tady zase mohli v červenci složit," vylíčil.
    Přeprava nebyla vůbec jednoduchá, protože ze Sněžky se lze autem dostat jen na polskou stranu. "Jednotlivé části jsme poskládali na nákladní auta polských dopravců, kteří je svezli do Polska. Tam se to přeskládalo na auta českého dopravce, který to zase přesunul sem," popsal Trnka.
    Na Javorové skále v areálu místního kempu se roubenici podařilo opět sestavit během čtyř dnů. Střešní krytina, okapy nebo některé trámy ale už nejsou původní, zhruba pětina budovy se totiž svým zachráncům rozpadla pod rukama. "Dnes je ta poštovna z 20 procent úplně nová a z 80 procent je to ta stará poštovna, která stála na Sněžce," dodal Trnka, který do akce investoval řádově statisíce korun. "Bylo to náročné, současně vám ale taková práce nejen bere, ale i dává, takže to byl zdroj spousty zajímavých poznatků," podotkl.
    Otevření historické poštovny si dnes nenechaly ujít desítky lidí včetně faráře z nedaleké Jistebnice Norberta Františka Vehovského, který ji požehnal. "Tato stará dáma byla přenesena ze Sněžky do našeho kraje a já bych jí chtěl dát do vínku, aby byla symbolem komunikace těch, kteří se tu setkali," pronesl.
    Jistebnický starosta Vladimír Mašek poukázal na to, že roubenice je nyní umístěna ve výšce asi 700 metrů nad mořem. "S nadmořskou výškou Sněžky je to samozřejmě nesrovnatelné, ale v tom, že je poštovna opět směřována do vyšších partií, je určitá symbolika - symbolika cestovního ruchu," míní. Také Trnka připomněl, že tato oblast byla dlouhá léta turisticky mrtvá a teprve v posledním desetiletí se našlo několik podnikatelů, kteří sem přesunuli své aktivity. "Ať už se jedná o skiareál Monínec, chov bizonů, golfové hřiště a další. Takže jsem si říkal, že poštovna by mohla být střípkem v této mozaice," podotkl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články