Filozofická fakulta v Brně se opraví podle projektu od Pelčák a partner

Vložil
ČTK
21.08.2010 00:20
Brno

Brno - Brněnská Masarykova univerzita chce opravit areál filozofické fakulty. Fakulta patří ke čtyřem nejstarším ve škole a její prostory jsou dlouho v nevyhovujícím stavu. Chodby i učebny vypadají stejně jako v době, kdy tam chodili rodiče dnešních studentů. Náklady rekonstrukce, na níž chce škola získat peníze z evropských fondů, projektanti vyčíslili na 580 milionů korun. Stavba umožní vznik Centra pro podporu humanitních věd, uvedla dnes škola v tiskové zprávě.
    Podle rektora Petra Fialy škola o peníze na nutnou modernizaci fakulty dlouho usilovala. Od státu je však přes přísliby nezískala. "Zvolili jsme proto cestu evropských fondů. Připravili jsme kvalitní projekt a nic by nemělo bránit tomu, aby fakulta potřebné prostředky získala," uvedl. Dotaci škola žádá z operačního programu Věda a výzkum pro inovace. Rozhodnutí o přidělení dotace čeká na konci roku. V případě úspěchu by rekonstrukce mohla být hotová v roce 2014.
    Podle projektu mají dělníci strhnout trakt B2 v ulici Arna Nováka a postavit na stejném místě nový objekt. Bude mít šest nadzemních podlaží a dvě suterénní. V nich se počítá s podzemními garážemi a depozitářem propojeným se současnou knihovnou.
    Moderní knihovní objekt stojí ve dvoře fakulty a byl otevřen před osmi lety. V té době se jednalo o největší studijní knihovnu v ČR se 100.000 tituly v regálech a dalšími 300.000 knihami v depozitářích.
    Při chystané obnově se plánuje i rekonstrukce budov A a B1, které s objektem B2 sousedí. Nové řešení by mělo vyhovovat hlavně badatelům a doktorandským studentům.
    Budovy A a B1 byly postaveny v letech 1871 až 1872 a 1905 pro městský sirotčinec. Fakulta je začala postupně využívat v letech 1919 až 1923 a od té doby nebyly kompletně rekonstruovány. Objekt B2 byl postaven v roce 1922 jako dočasná stavba a měl být do deseti let nahrazen novou budovou. Nakonec ale sloužil až do loňského léta, kdy musel být kvůli narušené statice uzavřen. Část fakulty se proto přesunula do náhradních prostor.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
soutěž
mufna
21.08.10 08:16
reakce
palmexman
23.08.10 01:58
re - re
mufna
23.08.10 09:28
zobrazit všechny komentáře

Související články