Festival dokumentů v Jihlavě nabídne letos nové soutěžní sekce

Vložil
ČTK
30.06.2014 22:40
Jihlava

Tvář minulého ročníku od H3T Architekti
Jihlava - Dvě nové soutěžní sekce zaměřené na nastupující generaci režisérů a krátké dokumentární filmy nabídne letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Výtvarnému konceptu 18. ročníku, jehož autorem je tradičně výtvarník Juraj Horváth, dominuje černobílý symbolický motiv továrny. Držitelé cen pro nejlepší východoevropský a český dokumentární film získají finanční odměnu. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

    "Továrna je vrstevnatou metaforou proměn naší společnosti za posledních 120 let. Hodiny dějepisu s výukou o stěhování národů můžeme doplnit o kapitoly o stěhování továrních budov, jejich zániku i budování nových na zelené louce," řekl Hovorka. Jestliže byl konec Rakousko-Uherska dobou zakládání muzeí a období první republiky zakládání škol, jsou podle něj znakem dnešní doby nové tovární haly, skladiště i nákupní centra.
    Ústřední motiv továrny se bude prolínat vizuální stránkou festivalu, jeho architekturou i programem. Ovlivní i některé z festivalových sekcí.
    Rozpočet festivalu by se podle Hovorky měl pohybovat mezi deseti až 12 miliony korun, čeká se na zapojení některých dalších grantů. "Po letech stagnace se stabilizovala situace na ministerstvu kultury a Státním fondu kinematografie a my nemusíme řešit, jak festival okleštit, ale můžeme naopak přemýšlet, kam festival dále posouvat," řekl Hovorka. Lepší situace se podle něj promítá i do možnosti finančně ocenit držitele některých cen, i když v porovnání s jinými festivaly jde o odměny výrazně nižší.
    Festival dokumentárních filmů bude v Jihlavě od 23. do 28. října. Festivalové projekce se uskuteční na tradičních místech v domu kultury, kině Dukla, divadle DIOD a na malé scéně Horáckého divadla. Programovým předskokanem bude i letos Živé kino, kdy se promítání dokumentů odehrává pod širým nebem v lokalitách korespondujících s náměty filmů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články