Obchodní dům na jihlavském náměstí na týden zmizí pod sítěmi

Vložil
ČTK
21.10.2011 22:30
Josef Čančík
Vít Šimek

Christem zabalená budova Reichstagu
Jihlava - Jedna z nejkontroverznějších českých staveb - obchodní dům Prior v Jihlavě - zmizí na týden z tamějšího náměstí. Budovu mají zcela zakrýt bílé ochranné sítě nejpozději v úterý večer, kdy ve městě začne 15. mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. Náměstí tak na následujících sedm dní dost změní podobu. ČTK o tom dnes informoval ředitel festivalu Marek Hovorka.

    "Když se architekti festivalu Josef Čančík a Vít Šimek rozhodli zahalit festivalové budovy do bílých šatů, byl už jen krůček k zabalení celého Prioru," uvedl Hovorka. Téměř každý obyvatel si podle Hovorky aspoň jednou přál, aby Prior na náměstí nestál - nebo alespoň ne v této podobě. "A to nemluvím o reakcích turistů, když se v Jihlavě objeví poprvé. Jen nevěřícně kroutí hlavou," dodal Hovorka. S obalováním začne tým specialistů už v sobotu.
    Ne vždy je podle Hovorky nutné zahalovat objekty, které by lidé nejraději zbořili. Instalace bulharského umělce Christa, který obalil most na pařížské Seině, podle něj ukázala, jak zajímavé je nechat "zmizet" i mnohem krásnější stavby. "Přestože přes Pont-Neuf prošli Pařížané již tisíckrát, když byl najednou zahalený, těžko si vzpomínali, jak vlastně vypadá. A tak se u mostu zastavovali a zkoumali jej novýma očima," dodal Hovorka.
    Festival dokumentárních filmů se v Jihlavě koná 25. až 30. října. Organizuje ho Jihlavský spolek amatérských filmařů. Na nynějším, jubilejním ročníku diváci uvidí 229 filmů z 41 zemí celého světa. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Třiadvacet z nich bude uvedeno ve světové premiéře.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zmizi
Jan Sommer
21.10.11 11:44
zobrazit všechny komentáře

Související články