ECM REI pro příští rok zmrazila většinu nových projektů

Vložil
ČTK
27.11.2008 15:30
Praha

Praha - Realitní společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI) se kvůli finanční krizi a neklidu na trhu s nemovitostmi stáhla pro příští rok z většiny z dosud neoznámených nových projektů. Byly to budoucí projekty například v Česku a Rusku. Kromě jedné stavby v Číně tak ECM příští rok nezahájí žádný nový projekt. Na setkání s novináři to dnes řekl viceprezident ECM REI pro finance Kamil Ziegler.

    "Nové projekty jsme 'zamrazili', neuvažujeme pro rok 2009 o žádném novém projektu s výjimkou jednoho projektu v Číně" poznamenal Ziegler. "Některé projekty, na které jsme měli opci, které původně byly v plánu společnosti, jsme zrušili a vystoupili jsme z nich," dodal. Úplné stáhnutí se z nějakého trhu však prý firma v současnosti neplánuje. Vedle Česka působí ECM REI v Rusku, Polsku a Číně.
    I bez krize by však podle finančního viceprezidenta nebylo jisté, že by se realizoval každý z plánovaných projektů. "Realita by byla jiná, každý z nich by se nenarodil," podotkl.
    K dočasnému zastavení nákupu nových projektů a zmrazení další expanze kvůli finanční krizi přistoupily také další velké developerské firmy, jako je například Orco nebo ProLogis.
    ECM REI je v současnosti připravena prodat dvě výškové budovy v Praze na Pankráci, pražské sídlo společnosti CCS a ostravský kancelářský komplex Varenská. Podle Jiřího Kaška z ECM by se transakce s některým z těchto projektů mohla uskutečnit do půlky příštího roku. Vše se ale bude prý odvíjet především od výše nabídky. "Nejsme v situaci, kdy bychom potřebovali zoufale prodávat," řekl viceprezident firmy pro korporátní záležitosti Antonín Jakubše.
    V případě dobré nabídky je však podle Zieglera firma připravení jednat také o prodeji dalších projektů, a to včetně těch, které jsou teprve ve fázi přípravy. Stejně tak se prý ECM nebrání vstupu dalších partnerů do účasti na jednotlivých projektech.
    ECM REI ve středu oznámila za letošní tři čtvrtletí ztrátu 22,15 milionu eur, tedy přibližně 555 milionů korun. V roce 2007 měla za stejné období čistý zisk 4,43 milionu eur. Podle Zieglera ztrátu způsobily především kurzové výkyvy koruny vůči euru.
    Ztrátu za letošní tři čtvrtletí ve výši až 656 milionů korun může podle odhadů analytiků vykázat také Orco, které je vedle ECM REI druhým hlavním developerem, jehož akcie se obchodují na pražské burze. Orco výsledky za prvních devět měsíců oznámí dnes.
    Ani příští rok prý pro ECM nebude ziskový, provozní ztrátu pravděpodobně vykáže i v roce 2009, řekl finanční viceprezident. "Z hlediska provozních výsledků bychom se na provozní úrovni chtěli dostat na nulu v roce 2010," řekl. Skutečný výsledek se však podle Kaška bude odvíjet také od množství prodaných projektů a jejich ceny.
    Portfolio ECM REI tvořilo ke konci září 13 developerských a devět investičních projektů s celkovou plochou přes 518.000 metrů čtverečních. V Česku patří mezi hlavní projekty společnosti například kancelářský komplex v Praze na Pankráci.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Vše špatné je k nĕčemu dobré.
Dr. Lusciniol
29.11.08 03:47
Pankrác
Boss
29.11.08 11:28
ona každá krize
Vích
29.11.08 10:19
zobrazit všechny komentáře

Související články