Do Česka zamíří stavebníci z Asie

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
19.05.2008 10:15
Praha

Praha - Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) zahájil výběrové řízení na agentury práce pro zaměstnávání zahraničních pracovníků. Firmy chtějí prostřednictvím agentur snadněji získávat zaměstnance, kterých je nyní akutní nedostatek. Přijít by do Česka mohli ze zemí jako je Vietnam a Čína, ale nabídky jsou také z Kambodže, Uzbekistánu nebo Mongolska. ČTK to dnes řekl obchodně-technický ředitel svazu Bohuslav Štancl.
    V letošním roce by takto měly do Česka přijít stovky zaměstnanců. Do budoucna však Štancl nevylučuje, že jejich přísun bude v řádu tisíců. Prezident SPS Václav Matyáš již dříve řekl, že tuzemskému stavebnictví se nedostává minimálně kolem 5000 lidí.
    V současné době stavebníci kladou důraz na získávání pracovníků z  Vietnamu. Chtějí se však vyvarovat živelnému náboru, výběr zaměstnanců by měl být pečlivě organizovaný. "Ve Vietnamu by měli zaměstnanci projít alespoň tříměsíčním přijímačem, aby získali základy jazyka, zjistili jak se tady staví, jak se tady dělá," vysvětlil Štancl.
    Pobyt zahraničních pracovníků by prý neměl být pouze krátkodobý. "Sázíme na dlouhodobé působení, na to, že se tady sžijí, neměla by to být jen taková nějaká vycpávka," uvedl představitel svazu.
    Z tendru by mělo vyjít zhruba osm až deset agentur, s nimi budou spolupracovat již jednotlivé členské firmy SPS. Vybrané agentury by měly být rozmístěné rovnoměrně po území republiky. "Byl by nesmysl, aby agentura z  Ostravy vozila pracovníky do Plzně," řekl ředitel.
    Stavební svaz nebude po ukončení výběrového řízení s agenturami uzavírat smlouvy, to již bude záležitostí jednotlivých firem. Role SPS je podle Štancla v tomto případě jen zprostředkující, organizační a právní. "Řada organizací se obává jednání s  agenturami a právních věcí," řekl k tomu, proč do procesu výběru agentur SPS jako prostředník vstupuje.
    Mezi podmínky stavebníků pro výběr agentur patří například minimálně jednoletá zkušenost s výkonem činnosti agentury práce potvrzená referencemi. Agentury musí doložit také připravenost zajistit v  zahraničí pracovníky, a to například v podobě smluv se zprostředkujícími organizacemi v zemi původu. SPS požaduje také zkušenosti ze spolupráce s firmami ze stavebnictví a výroby stavebních hmot.
    Celý proces je novou záležitostí, a proto se podle Štancla jistě neobejde bez komplikací. Přesto je dovoz zaměstnanců jedním z mála způsobů, jak stavebníci mohou řešit současnou neutěšenou situaci na pracovním trhu. "Naším hlavním programem však zůstává podpora a rozvoj domácího učňovského školství," podotkl ředitel.
    Některé stavební firmy si chybějící zaměstnance v zahraničí již shánějí na vlastní pěst. Například společnost Stavby silnic a železnic už dříve oznámila, že kromě Vietnamu hledá pracovníky i v Pákistánu, jihlavská PSJ dokonce i na Filipínách.
    Nedostatek pracovní síly je označován za hlavní brzdu dalšího růstu nejen stavebního průmyslu, ale také dalších odvětví. Stejný problém nyní řeší také stavebnictví na Slovensku nebo například na Ukrajině.
0 komentářů
přidat komentář