ČKA: Z pohledu architektů byla soutěž na pomník RFE/RL neregulérní

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
04.07.2008 15:55
Praha

Praha - Soutěž na pomník před novým pražským sídlem stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) byla podle České komory architektů problematická. "Jako soutěž architektonická by byla zcela nepochybně posouzena jako neregulérní," sdělil ČTK Jiří Plos z České komory architektů. Soutěž byla vyhlášena loni v létě a výsledky měl pořadatel vyhlásit v září. Letos v květnu však oznámil, že ani jeden z 80 návrhů nevybral.

    Své rozhodnutí stanice oznámila účastníkům soutěže mailem, což někteří z nich spolu s postupem pořadatelů během celé soutěže považují za neuctivé. "Od této organizace bych takové jednání nečekal. Neznali jsme ani složení komise. Do vypracování návrhu všichni vložili plno peněz a oni nám ani neodpoví dopisem, jen mailem," řekl ČTK sochař Vojtěch Míča.
    "Výbor složený ze zaměstnanců stanice vybral 13 finalistů a jejich práce prezentoval panelu poradců, který zahrnoval kurátory významných muzeí moderního umění," sdělila ČTK Anna Šišková z RFE/RL. Informace o vývoji projektu byly podle Šiškové pravidelně zveřejňovány na webu stanice.
    Šišková také poukazuje na tu část Výzvy k překládání výtvarných návrhů, která stanoví, že "zodpovědnost za veškeré náklady s vytvořením a předložením návrhu spočívá na umělci".
    Jedním z hlavních důvodů, proč nebyla soutěž v pořádku, je podle Plose chybějící ustanovení o odměnách za projekty. "Není absolutně žádný humanitární, sociální či jiný obdobně významný důvod, pro který by nemusely být vyplaceny ceny účastníkům soutěže, a proč by měla být požadována práce zadarmo," řekl.
    Další momenty soutěže, které podle Plose vypovídají o její neregulérnosti, je složení poroty a ustanovení umožňující zrušit soutěž. Zadavatel soutěže se může s výsledky poroty ztotožnit, či nikoli a sám se může rozhodnout, zda peníze, byť pocházejí z veřejného rozpočtu, vynaloží, nebo nevynaloží na vybraná díla.
    V případě této soutěže ale byla porota anonymní, což je podle Plose také v rozporu se standardy takových soutěží. Podmínkou pro regulérnost soutěže je poměrné zastoupení osob nezávislých na zadavateli a osob odborně kompetentních návrh posoudit.
    Ustanovení v zadání soutěže, které umožňuje soutěž zrušit a dílo nezadat, jsou podle Plose v kombinaci s chybějícími cenami opovržením duševní prací. "Je to zarážející tím více, že sami pracovníci RFE/RL jsou tvůrčími pracovníky," uvedl.
    Instalace památníku se při zadání soutěže plánovala na letošní květen. Dokončení objektu na Hagiboru, do něhož se stanice bude stěhovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se plánuje na konec letošního roku. Ze svého současného sídla může stanice vysílat do konce března 2009.
    O přestěhování rádia se začalo uvažovat po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Nové místo hledala Praha a Česká republika dlouho, na Hagiboru se začalo stavět v říjnu 2006.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pseudocechovní spolek
Václav Průcha
05.07.08 10:14
LOL
hetzer
05.07.08 06:52
zobrazit všechny komentáře

Související články