ČKA kritizuje řízení na úpravu bývalého cukrovaru v Břeclavi

Vložil
ČTK
22.09.2011 16:50
Břeclav

foto: Libor Straka
Břeclav - Česká komora architektů (ČKA) kritizuje výběrové řízení, které vypsala břeclavská radnice na úpravu a nové využití areálu bývalého cukrovaru v Břeclavi. Podle komory zakázka nesplňuje některé základní předpoklady jako předem známé složení poroty nebo dostatečně dlouhou lhůtu pro architekty na zpracování návrhu. ČKA o tom informovala v tiskové zprávě. Břeclavský místostarosta Luboš Krátký kritiku odmítl, nejde podle něj o standardní architektonickou soutěž.

    Problémy s využitím opuštěného a chátrajícího areálu cukrovaru trvají už několik let, radnici se je zatím nedaří úspěšně vyřešit. Areál bývalého cukrovaru o rozloze kolem 55.000 metrů by radnice chtěla částečně využít k vytvoření místa, kde lze trávit volný čas, částečně chce prostor zastavět. V areálu by měly zůstat tři průmyslové haly, které by udržely atmosféru historické zástavby místa.
    Uzávěrka výběrového řízení na zpracování dokumentace byla 19. září, podle ČKA měli architekti pouhých 11 dní na zpracování studie. Architekti mají ale i další výtky. "V případě zadání výběrového řízení na studii areálu cukrovaru v Břeclavi porotci uvedeni nejsou, nikdo ani neví, zda budou v porotě zasedat architekti či jiní nezávislí členové poroty. Není ani jasné, podle jakých kritérií bude vítězný návrh vybrán," uvedla tisková mluvčí ČKA Markéta Pražanová. Podle ní byla ČKA po neúspěšném jednání s radnicí nucena prohlásit výběrové řízení na zpracování studie cukrovaru v Břeclavi za neregulérní architektonickou soutěž a vyzvat své členy, aby se jí nezúčastnili.
    Radnice se hájí tím, že výčitky ČKA se týkají spíše jejích vnitřních předpisů, nikoliv celkového porušení zákona o zakázkách. "Toto výběrové řízení nemůže nikdo považovat za standardní architektonickou soutěž. I z výše vypsané orientační ceny 50.000 Kč je zřejmé, že rozsah a účel je zcela jiný," uvedl místostarosta Krátký.
    Problémy s využitím cukrovaru řeší Břeclav už roky. V minulosti dokonce výběrové řízení na jeho prodej kritizovala česká pobočka Amnesty International (AI). Koncem loňského roku radnice odstoupila od smlouvy s firmou Fastav, která měla do opuštěného areálu investovat. Firma, která tam chtěla stavět byty a obchodní centrum, prý neplnila smluvní podmínky stanovené městem. Město se pak rozhodlo nechat zpracovat novou studii.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Podpora postupu ČKA
neustálý idealista
04.10.11 10:45
zobrazit všechny komentáře

Související články