ČKA: I pouhá vize olympiády má pro město přínos

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
13.03.2007 21:10
Praha

Praha - Jakkoli je ještě případné pořádání olympijských her v  Praze vzdálené a míra pravděpodobnosti jejich uskutečnění velmi spekulativní, mají debaty o jejich konání ve městě podle České komory architektů (ČKA) velký význam. Mohly by totiž přispět ke zpracování tolik potřebného plánu územního rozvoje. Rada hlavního města dnes dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm letních olympijských her. Na podzim město plánuje podat kandidaturu.

    "Praze chybí kvalitní plán územního rozvoje a k jeho vypracování by debaty o pořádání tak velké akce ve městě mohly přispět," řekl ČTK Milan Jírovec, předseda pracovní skupiny ČKA Architekti olympijským hrám. Ta se již tři roky pokouší v pozici nezávislého odborného subjektu o profesionální ovlivnění příprav olympiády. K dnes zveřejněnému rozhodnutí městské rady připravuje podrobné stanovisko.
    Zmíněný plán by měl ukazovat směry a možnosti architektonického a urbanistického rozvoje jednotlivých částí Prahy i  města jako celku. O jeho potřebě se hovoří dlouho, naposledy v souvislosti se zveřejněním projektu nové budovy Národní knihovny.
    Příprava města na olympijské hry neznamená jen výstavbu nových objektů, ať již rozebratelných a použitelných po skončení her na jiné účely, či víceméně trvalých staveb, které na dlouhá léta ovlivní podobu města. Přípravy na přísun obrovského množství lidí si v pořadatelských městech vyžádaly i velké zásahy do dopravní struktury a zvýšení počtu hotelových lůžek. Pro to všechno je podle odborníků územní plán důležitý.
    "Z pohledu cestovního ruchu je již pouhá kandidatura nesporným přínosem," sdělil ČTK předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Šeba. Asociace rozhodnutí radních podporuje. V povědomí celého světa se kandidátská země stává turisticky přitažlivější a vyspělejší, dodal Šeba. Z kandidatury bude podle něj profitovat celá Česká republika, protože je zřejmé, že všechny olympijské soutěže nelze uspořádat jen v Praze.
    Nadšení cestovních kanceláří nesdílí Klub za starou Prahu, byť je velmi pravděpodobné, že sportovní novostavby nebudou vznikat v historickém jádru města. "Dopravní, hotelové a dalších obslužné stavby i všelijaké překotné adaptace i povrchní zkrášlování městských prostranství mohou zanechat trvalé šrámy na tváři města," míní předsedkyně klubu Kateřina Bečková. Obává se také toho, že pod hlavičku olympiády se mohou skrýt "lecjaké komerční a nekvalitní stavební akce", které by jinak neprošly.
    Stanovisko Národního památkového ústavu k podání kandidatury na pořadatelství her se dnes ČTK nepodařilo získat.
0 komentářů
přidat komentář