Česko bude mít nový výškový model území

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
06.04.2009 16:20
Hradec Králové

Hradec Králové - Česká republika by měla mít do pěti let nový počítačový výškový model svého území. Měl by být daleko přesnější než dosavadní výškový model pořízený před více než 40 lety. Nový model by měl najít využití například při tvorbě protipovodňových staveb. ČTK to dnes na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě řekl předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře.

    "Celý projekt v tomto roce startuje. Výškový model je jedním z důležitých datových podkladů, který České republice dosud chybí," řekl Večeře. Tvorba nového modelu je společným projektem ČÚZK a ministerstev obrany a zemědělství. Náklady projektu se odhadují na více než 100 milionů korun.
    Tři roky budou vojenští piloti snímkovat území republiky. Vždy s odstupem půl roku až roku bude po nasnímání třetiny území k dispozici méně přesný model. "Nejpřesnější model bude zhruba do dvou let po skončení tříletého snímkovacího cyklu," řekl Večeře. Snímkování lze dělat jen mimo vegetační období.
    U dosud používaného výškového modelu dosahují nepřesnosti v určení výšek v odkrytém rovinatém území až dvou metrů a v zalesněném terénu až pěti metrů. Pro nový model zeměměřiči využijí moderní technologie leteckého laserového snímkování. Již nyní ji využívá řada evropských zemí a vytváří s ní výškové modely s decimetrovou přesností.
    Po nasnímání povrchu republiky by měly vzniknout jak model samotného terénu, tak model takzvaného pokryvu, tedy budov a zalesnění. Vedle ministerstev zemědělství a obrany by měli s modelem pracovat i odborníci z jiných oblastí veřejné správy. "Bude sloužit například i pro návrhy trasování komunikací, velkých staveb, vodních děl," řekl Večeře.
0 komentářů
přidat komentář