Budovu historických lázní v Liberci přestane ničit sníh a déšť

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
23.11.2006 15:55
Liberec

Liberec - Budovu historických lázní v Liberci už nebude ničit sníh a déšť. Začaly totiž práce na opravách střechy a také na svodech dešťové vody. Na nutné opravy, které by měly zabránit další devastaci památkově chráněné budovy, vyčlenila letos radnice zhruba deset milionů korun. Tři čtvrtiny z toho právě na opravy střechy. Záchranné práce budou pokračovat i v příštím roce, řekl dnes ČTK tajemník libereckého magistrátu Marek Řeháček.

    Novorenesanční liberecké lázně, které loni liberecká radnice koupila za devět milionů v dražbě, byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali. Město památku koupilo, aby zabránilo její další devastaci.
    Budovu převzala radnice před rokem a od té doby se tam podle mluvčího radnice Martina Korycha provádějí nutné opravy a vyklízení. Dělníci už odpadem a sutí naplnili desítky kontejnerů. "V současné době jsou kompletně vyklizeny prostory v suterénu, přízemí a prvním patře, částečně vyklizeno je i okolí budovy a vykáceny náletové dřeviny," řekl ČTK Korych. V příštím roce by se podle něj měly vyklidit vanové lázně. Radnice chce dokončit opravu střechy a zajistit části poškozené fasády.
    Rozsah oprav bude záležet na objemu financí, které budou na opravy památky k dispozici v městské rozpočtu. Ten se podle primátora Kittnera teprve připravuje a zatím není jasné, kolik bude město na opravy mít. Náklady na rekonstrukci se odhadují na 300 milionů až 500 milionů korun a ty město ve svém rozpočtu rozhodně mít nebude. "Žádáme proto dotace z takzvaných norských fondů a také chceme získat prostředky z evropských fondů," řekl primátor. Po rekonstrukci by v budově měl vzniknout takzvaný Dům zdraví s komplexními službami na bázi rehabilitace, masáží a zdravotních kúr.
0 komentářů
přidat komentář

Související články