Brněnští radní chtějí za dvě miliardy opravit fotbalový stadion

Vložil
ČTK
13.06.2007 12:55
Brno

Brno - Brněnští radní chtějí v příštích letech opravit a zmodernizovat nevyužívaný fotbalový stadion Za Lužánkami, který již léta chátrá a dosud se počítalo spíše s jeho demolicí a vybudováním nové arény pro prvoligový klub i reprezentační zápasy. Náklady podle dnešního vyjádření primátora Romana Onderky dosáhnou dvou miliard korun, kapacita se sníží o deset tisíc míst na 30 tisíc sedadel. Radní na příštím zasedání zastupitelstva předloží návrh na zpracování nového technicko-ekonomického zadání.

    Pro modernizaci, jež by stála město méně peněz než nová výstavba, se rada rozhodla po obdržení posudku z investičního odboru magistrátu. "Říká, že stadion lze upravit. Lze z něj udělat stadion, který bude mít evropské parametry a bude splňovat normy, a o to nám jde především," řekl ČTK Onderka. Fanoušci však podle něj nesmějí očekávat komfort a technickou vytříbenost arén, na něž "jsou lidé zvyklí v Anglii nebo ve Francii".
    Podle Onderky by se Za Lužánkami znovu mohlo hrát již v roce 2011. Podmínkou pro uskutečnění přestavby je příspěvek kolem jedné miliardy korun ze státního rozpočtu. Přibližně 200 milionů korun chtějí radní získat od soukromých investorů, kteří by se mohli podílet například na budování parkovacích kapacit nebo komerčních ploch. Uvažuje se o zapojení evropských peněz nebo menší sumy z krajského rozpočtu.
    Technické detaily přestavby naznačí až podrobnější studie, na jejíž přípravu chce koalice vyčlenit už letos milion korun z městského rozpočtu. Podle Onderky se počítá s tím, že všechna místa budou k sezení a že pod tribunami vznikne 750 parkovacích míst, přičemž další budou kolem stadionu.
    Stadion býval jedním ze symbolů brněnského sportu. Zbrojovka Brno tam v roce 1978 vybojovala titul ligového mistra. Svého času pojal až 50.000 lidí, dosud drží rekord české ligy v návštěvnosti. Na utkání Brna se Slavií Praha v říjnu 1996 přišlo 44.120 diváků. Nyní hraje prvoligový klub 1. FC Brno na nevelkém stadionu Srbská v Králově Poli, který fanoušci nikdy zcela nepřijali. Absence vhodné arény s evropskými parametry je také důvodem, proč v Brně nehraje česká reprezentace.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
komfort
13.06.07 02:08
zobrazit všechny komentáře

Související články