Brno opraví stadion Za Lužánkami, náklady nepřesáhnou 2 miliardy

Zdroj
Lenka Horáková
Vložil
ČTK
09.03.2016 20:45
Brno

Brno - Brno chce v následujících letech opravit chátrající fotbalový stadion Za Lužánkami, který loni ožil při rozlučce s kariérou fotbalisty Petra Švancary. Do té doby se dlouhé roky nevyužíval. Náklady na opravu by neměly přesáhnout dvě miliardy korun, nyní se odhadují na 1,7 miliardy, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Náklady ale mohou být i nižší. Město chce získat dotaci z Evropské unie i od státu. Díky projektu má podle Mrázka vzniknout v okolí stadionu až 1500 parkovacích míst.

Radní Brna dnes schválili, že město přípravnými činnostmi pověří svou společnost Brněnské komunikace. "Je nutné připravit dokumentaci pro územní rozhodnutí na infrastrukturu v území Ponava, zajistit odkup autorských práv dokumentace na modernizaci stadionu do vlastnictví města a aktualizovat dokumentaci pro územní rozhodnutí," uvedl Mrázek. Dokumentace na modernizaci stadionu vznikla už před několika lety, avšak město nemělo podle Mrázka dostatečně ošetřeno, aby bylo jejím majitelem. Proto to musí napravit, aby s ní mohlo nadále pracovat.

Podle Mrázka mají práce na stadionu tři fáze. První je vybudování parkovacích ploch, druhá jsou práce na samotném stadionu s jeho hrací plochou a zázemím a třetí fáze zahrnuje opatření, která je nutné připravit pro případné vybudování blízké hokejové arény, o které jedná hokejová Kometa Brno. Město by však nebylo investorem hokejové arény.

U stadionu by mělo být až 1500 parkovacích míst. "Ve spodní části stadionu by měly vzniknout garáže, kde bude 750 parkovacích míst, dalších 500 parkovacích míst by mělo být v budoucnu pod blízkou hokejovou arénou a zbylá místa ještě řešíme," řekl Mrázek. Pokud vše půjde dobře, práce na parkování by mohly začít v roce 2018, na samotném stadionu pak v roce 2020.

Podle náměstka se město bude snažit získat dotace jak na parkovací místa, tak na samotný stadion. "Z Evropské unie chceme získat až 250 milionů na parkování a až 150 milionů na střechu z fotovoltaických a tepelných panelů, kterými by se snížily energetické nároky stadionu," informoval Mrázek. Přes půl miliardy korun se pak město bude snažit získat od státu, osloví ale například i Jihomoravský kraj, zda se chce na projektu podílet.

Stadion, kde v minulosti získala Zbrojovka Brno svůj jediný fotbalový titul, chátrá od počátku tisíciletí. Oživení zarostlého areálu přinesla na konci loňského června rozlučka fotbalisty Švancary, na kterou přišlo kolem 35.000 lidí. Ještě před ní ale Švancara spolu s dobrovolníky stadion svépomocí zvelebil.

0 komentářů
přidat komentář

Související články