Břeclav představuje své historické fotografie

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
05.03.2007 12:35
Ústí nad Labem

Brno 5. března (ČTK) - Zaniklá zákoutí Břeclavi představuje ode dneška prostřednictvím fotografií tamní muzeum. Výstavu vytvořili s pomocí muzejníků školáci. Doma našli staré fotografie města. Následně k nim vytvořili nové snímky, na nichž je vidět, jak se po bezmála sto letech jednotlivé části města změnily.

    "Diváci tak mohou do detailů srovnávat přeměnu konkrétních staveb, ulic a zákoutí. Díky výstavě jsme získali ojedinělou sbírku starých snímků Břeclavi," řekla dnes ČTK ředitelka muzea Evženie Klanicová. Akce se koná k nadcházejícímu 135. výročí povýšení Břeclavi na město, které připadá na letošní září.
    Na starých fotografiích je například původní barokní břeclavský kostel. Na sklonku druhé světové války byl vybombardován. Objekt se nepodařilo zachránit. Na jeho místě stojí od roku 1995 nový chrám. Město leží na řece Dyji, kterou v Břeclavi překlenuje pět mostů a lávek. I když si na to mnozí již nevzpomínají, kdysi jich bylo 40. Většina z nich byla zničena při bojích v roce 1945.
    V kolekci neschází snímky břeclavkého zámku nebo nádraží. Právě jemu vděčí Břeclav za své povýšení na město. Břeclav byla původně menší slovácká obec. V červnu 1839 se stala prvním místem na Moravě a v Čechách, kam dorazil vlak. Obec se začala po stavbě železnice prudce rozvíjet, spojily se s ní další vesnice a v roce 1872 ji císař František Josef I. povýšil na město.
0 komentářů
přidat komentář