Břeclav otevřela turistům své kostely

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
23.05.2006 17:15
Břeclav

Břeclav - Břeclav otevřela turistům své kostely. V centru města mohou zájemci nahlédnout do moderního chrámu svatého Václava, který je jedním z  nejmladších na jihu Moravy. Ve čtvrti Poštorná mohou zavítat do kostela Navštívení Panny Marie z 19. století, který patří mezi památky Lednicko-valtického areálu. ČTK to dnes řekl břeclavský starosta Dymo Piškula.
"Kostely jsme po domluvě s církví poprvé otevřeli loni. O prohlídky byl velký zájem. Proto jsme se dohodli, že akci letos zopakujeme," uvedl. Radnice zaplatí 60.000 korun za studenty, kteří budou dělat do konce září v chrámech průvodce.
Velký zájem byl loni zejména o prohlídku poštorenského kostela, který kdysi nechal postavit šlechtický rod Lichtenštejnů. Chrám je nepřehlédnutelný svými zelenými střešními taškami. Loni si jej prohlédlo 5000 lidí. Od podzimu byla upravena jeho zahrada. Kostel získal za 600.000 korun také nové osvětlení.
"Do budoucna bychom chtěli zpřístupnit také věž kostela, z níž je pěkný rozhled do okolí," uvedl starosta. V rámci projektu bude nutné vytvořit za milion korun kvalitní přístup do věže.
Kostel svatého Václava v centru města je z historického hlediska opakem poštorenského chrámu. Byl postaven v roce 1995 na místě barokního kostela, který byl zničen při bombardování v roce 1944. Objekt zaujme především svojí velmi moderní architekturou.
Chrámy budou otevřeny v květnu a září o víkendech, o  prázdninách v nich budou průvodci poskytovat služby každý den.
0 komentářů
přidat komentář