Bar horského hotelu Ještěd by se měl vrátit do původní podoby

Vložil
ČTK
09.07.2014 00:05
Liberec

Liberec - Liberecké sdružení Ještěd 73 připravuje další renovaci interiérů známého horského hotelu a vysílače Ještěd. Po salonku, který se dočkal obnovy loni, by se tentokrát měl vrátit do původní podoby ze 70. let sousední bar. Náklady se odhadují zhruba na 800.000 Kč. Sdružení už oslovilo s žádostí o příspěvek Liberecký kraj, město Liberec, provozovatele hotelu i České Radiokomunikace. Stejně jako loni ale může na obnovu baru přispět i veřejnost, řekla včera ČTK předsedkyně sdružení Milena Lánská.
    Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Loni dal kraj na obnovu salonku 100.000 korun, o letošním příspěvku budou krajští radní rozhodovat v srpnu. "Diskutovali jsme také o tom, že by určitě bylo dobré dát té podpoře určitou pravidelnost," řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj).
    Unikátní stavba, za kterou dostal architekt Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu. Dnes je stavba dominantou Liberce i celého kraje, bez níž si kopec už nikdo neumí představit.
    Lidé mají možnost přispět na obnovu Ještědu třeba prostřednictvím sbírky, kterou loni v červenci sdružení zahájilo. Příspěvky lze stále posílat na účet 259 826 549/0300. Loni se na něm sešlo přes 100.000 korun. Peníze ze sbírky jsou určeny na výrobu replik původního vybavení. "Zachoval se jen bar, který je připevněný k podlaze, barové židle, stolečky a křesílka však bude nutné nechat vyrobit znovu podle původních návrhů, které jsme dostali od jejich autora - architekta Otakara Binara," řekla Lánská.
    Vlastníkem horského hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace (ČRa), které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Dalších zhruba 50 milionů od té doby investovaly do jeho oprav. Radiokomunikace obnovu památky podporují. V posledních letech se Ještěd mimo jiné dočkal napojení na městskou kanalizaci, opraven byl laminátový plášť v místech, kde jsou vysílače. Obnovou postupně procházejí i hotelové pokoje, které se provozovatel - společnost Ještěd, snaží postupně vrátit do podoby odpovídající té původní.
0 komentářů
přidat komentář

Související články