Arcibiskupský palác v Olomouci bude přístupný veřejnosti

Vložil
ČTK
18.04.2011 22:10
Olomouc

Olomouc - Arcibiskupský palác v Olomouci bude od konce dubna přístupný veřejnosti. Lidé si budou moci prohlédnout místa, kde se v minulosti odehrály významné události českého státu i Rakouska-Uherska. Zpřístupnění oficiálního sídla úřadujícího biskupa nemá ve střední Evropě obdoby, sdělil dnes ČTK mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

    Pro veřejnost je připraven jeden prohlídkový okruh. Zahrnuje reprezentační sály paláce v prvním patře a také místnost pro krátkodobé výstavy. Interiéry sálů mají dochovanou bohatou rokokovou, empírovou a neobarokní výzdobu a jsou vybaveny dobovým mobiliářem.
    "Právě tyto místnosti jsou spjaty s nejvýznamnějšími událostmi, které se v budově odehrály. Tím nejznámějším a nejvýznamnějším datem je bezesporu 2. prosinec 1848, kdy se zde ujal vlády císař František Josef I.," uvedl Gračka. Palác ale také navštívila císařovna Marie Terezie a skladatel Ludwig van Beethoven, konalo se v něm setkání rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra před bitvou u Slavkova. Palácem prošli i všichni demokratičtí prezidenti Československa a Česka - Masaryk, Beneš, Havel a Klaus. V roce 1995 zavítal do paláce papež Jan Pavel II.
    V uplynulých dvou letech se uskutečnila rekonstrukce interiéru sálů i celého paláce. Prostory si veřejnost může poprvé prohlédnout 30. dubna. Od května do září bude palác otevřen denně kromě pondělí, v říjnu o víkendech.
    Objekt dnešního barokního arcibiskupského paláce byl vybudován v blízkosti místa, kde stával první biskupský dům v době založení olomouckého biskupství v polovině 11. stol. Původní renesanční palác byl v letech 1664 až 1669 výrazně rozšířen a stal se monumentální raně barokní palácovou stavbou dominující východní části města. Projekt tehdy vypracovali a stavbu řídili císařští architekti Filiberto Luchese a Giovanni Pietro Tencalla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články