Arcibiskupství začalo s opravou svého sídla v Olomouci, stát má přes 100 mil. Kč

Vložil
ČTK
26.03.2024 06:35
Olomouc

Olomouc – Olomoucké arcibiskupství zahájilo rekonstrukci historické budovy svého sídla na Biskupském náměstí v centru Olomouce, která poskytuje zázemí několika desítkám zaměstnanců. Oprava nemovitosti z konce 17. století si vyžádá investici přes 100 milionů korun. Součástí projektu jsou i úpravy, které sníží energetickou náročnost budovy. Úředníci by se do opraveného sídla arcibiskupství měli znovu nastěhovat příští rok v létě. ČTK to dnes sdělil Jan Smítal ze stavebního oddělení arcibiskupství.

Budova kurie v centru Olomouce absol- vovala podle Smítala výraznější opravu naposledy před více než 100 lety a od té doby se do nemovitosti výrazně neinvestovalo. Ve špatném stavu je krov, mnoho částí je nutné vyměnit. Opravu potřebují mimo jiné okenní křídla i rámy. "V suterénech a nepodsklepených částech zdivo degraduje kvůli vlhkosti, na několika místech jsou patrné statické poruchy zdiva nebo kleneb. Rovněž nevyhovující jsou rozvody většiny instalací," uvedl Smítal.

Rekonstrukce má zlepšit nyní špatný technický stav budovy, zefektivnit využívání energií a optimalizovat uspořádání jednotlivých prostor. "Budova se nachází v památkové zóně, a nelze tak například zateplit její fasádu," upozornil Smítal. Stavbaři proto vymění střešní krytinu, zateplí půdu a instalují nová okna s lepšími tepelně technickými parametry. Tytu úpravy mají přinést nejméně patnáctiprocentní úsporu tepelné energie. "Dočasně sice bude zachováno vytápění plynem, do budoucna se ale uvažuje i o využití tepelných čerpadel. Nová otopná soustava se na to již připravuje," řekl Smítal. Na úpravy, které sníží spotřebu energie, chce arcibiskupství získat dotaci.

Velký důraz projekt podle Smítala klade také na zlepšení provozních parametrů budovy. "Uspořádání jednotlivých oddělení, jejichž dosavadní rozmístění vycházelo spíše z postupného vývoje potřeb, tak nyní dostává přímočarý koncept a přispěje k lepší orientaci. Zjednoduší také vzájemnou koordinaci spolupracujících oddělení," podotkl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články