Architekti: vila Košťál v pražské osadě Baba není demolována

Praha - Architekti projektující opravu vily Košťál v pražské osadě Baba odmítli tvrzení, že jde o demolici části domu. Jeho vzhled se prý nezmění a nyní se dělají udržovací práce, následně začne rekonstrukce. ČTK to řekla architektka Magdalena Rochová z kanceláře J.R.A., která opravu projektovala. Na Babě byly v uplynulé době zahájeny práce na dvou funkcionalistických domech. Osadu tvoří 33 domů.

    "Na stavební úpravy vily Košťál je vydáno stanovisko Národního památkového úřadu a stanovisko architekta Prahy 6. Obě jsou více než pozitivní. Všichni byli v naprosté shodě s návrhem a oceňovali přístup k rekonstrukci," sdělila Rochová. Podle ní nebyla vila od roku 1932 nikdy opravována.
    Na stavební práce na Babě upozornily dva dopisy náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), které zaslal radnici Prahy 6 i magistrátnímu odboru památkové péče - Dolínka na stavbu upozornilo místní občanské sdružení. Z dopisů vyplývá, že v obou domech by mohlo docházet k necitlivým zásahům.
    Rochová ale jakékoliv necitlivé zásahy odmítá. "Objekt se nedemoluje, záleží nám, aby byl ponechán původní funkcionalistický vzhled," uvedla. Vnitřní prostory domu jsou prý ve špatném stavu. "Přáli bychom vám vidět stávající stav vnitřních nenosných příček, instalací, povrchů, výplní a podobně včetně masivních plísní a degradací vlhkostí," uvedla.
    Nyní v domě podle architektky probíhají tzv. udržovací práce a objekt je čištěn, následně začne samotná rekonstrukce. "Do nosných konstrukcí se v žádném případě nezasahuje a žádné podzemní garáže tam neplánujeme," doplnila.
    Radnice Prahy 6 ve středu uvedla, že plánuje rozšířit památkovou ochranu Baby. Ta by se měla vztahovat nejen na osadu jako celek, ale také na jednotlivé domy. Kdy se tak stane a jaké budou nyní následovat kroky, radnice nesdělila.
    V minulosti bylo v Praze 6 zbořeno několik vil, naposledy se bourání týkalo vily na náměstí Před Bateriemi nedaleko evangelického kostela ve Střešovicích. Z historicky cenné lokality Ořechovka pak bez povolení zmizely dvě vily. Jedna z nich patřila známé módní návrhářce Blance Matragi. Za obě demolice úřady vyměřily sankce. Pokutu pro Matragi ale nakonec magistrát zrušil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články