Architekt Jan Kaplický se oženil s filmovou producentkou

Vložil
ČTK
17.10.2007 00:05
Praha

Praha - Architekt Jan Kaplický se oženil s filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou. "Byla to utajovaná svatba, nevíme žádné podrobnosti," řekla ČTK Kateřina Nováková z Národní knihovny, která je s architektem v kontaktu kvůli jeho návrhu nové budovy této instituce. Podle informací ČTK se dlouho připravovaná svatba konala v neděli po Velké pardubické.

"Novomanželce jsme popřáli, aby pana Kaplického především psychicky podporovala v současném sporu o jeho projekt," uvedla Nováková. Kaplický, který letos na jaře oslavil sedmdesátiny, před dvěma týdny vyšel z ankety jednoho z tuzemských deníků jako nejcharizmatičtější Čech - i přesto, že dnes má britské občanství.
Kaplického práce, které podle odborníků posouvají možnosti architektury kupředu, získaly ve světě četná ocenění. V Česku do letošního jara moc známý mezi laiky nebyl, byť mu zde vyšlo několik knih. Poté, co v březnu vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž na stavbu nové budovy Národní knihovny, vešel do širšího povědomí. Vznikl o něm i filmový dokument s názvem Profil, který natočila právě jeho manželka, Eliška Fuchsová.
Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v umělecké rodině - jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. V Praze také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze. Než si udělal v Británii své vlastní jméno, spolupracoval s věhlasnými architekty, jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Gratuluji!
Milan
17.10.07 09:07
Alence
Línek
17.10.07 10:59
hradecek
AnnaHrádková
24.10.07 03:38
zobrazit všechny komentáře

Související články