Archeologové dokončují průzkum okolí kostela sv. Mikuláše

Zdroj
Pavel Peňas
Vložil
ČTK
12.07.2006 16:10
Praha

Hrušková - Archeologové spolu s brigádníky dokončí přes prázdniny průzkum okolí kostela sv. Mikuláše u Hruškové na Sokolovsku. Přestože se v posledních čtyřech letech podařilo najít dávno zapomenutý kostel, vykopat jej ze země a částečně i zrekonstruovat, o okolí kostela zatím historici stále řadu věcí nevědí, řekl dnes ČTK organizátor průzkumu Vladislav Podracký.

"Například stále nevíme, kde stála vesnice, která v okolí kostela s velkou pravděpodobností byla. Vzhledem k tomu, jak se tehdy ale stavěla obydlí, je ale nalezení pozůstatků velmi těžké," uvedl Podracký.
Kostel vznikl v polovině 13. století pod horou Krudum a o 200 let později zanikl. Byl založen na místě, kde se ve středověku pravděpodobně těžily drahé kameny. V hustém hvozdu Slavkovského lesa ale postupně zmizel a památky po něm zůstaly jen v místních legendách.
Teprve před několika lety se archeologům z karlovarského muzea podařilo pod několikametrovou vrstvou zeminy najít místo, kde kostel stál. Dalším odstraňováním půdy a stromů se podařilo dojít až k základům kostela,z něhož zůstaly zachovány i části obvodového zdiva. Ze dříve zalesněného svahu se tak nyní tyčí do téměř dvoumetrové výšky obnovené zakonzervované stěny kostela.
Archeologům podobně jako v minulých letech pomáhají studenti. "Na dokončení průzkumu máme přislíbenou dotaci ze státního rozpočtu. Ministerstvo kultury nám ji ale ještě nezaslalo," uvedl Podracký. Půl milionu korun jsou přitom potřebné na roztřídění a popsání desítek beden nálezů, které za dobu průzkumu archeologové nashromáždili.
Pokud vše vyjde, chtějí organizátoři průzkumu z karlovarského muzea a Sdružení dětí a mládeže Horní Slavkov na podzim připravit souhrnnou výstavu, představující vše, co se při průzkumu podařilo objevit.
0 komentářů
přidat komentář