Aktivisté: Rasová diskriminace se v ČR projevuje často v bydlení

Zdroj
Kateřina Krausová
Vložil
ČTK
21.03.2007 22:40
Praha

Praha - Diskriminace, a to i rasová, se v Česku často projevuje skrytě v bydlení. Upozorňují na to neziskové organizace, které se problematice lidských práv a menšin věnují. Podle nich si například obce pro přidělování svých bytů stanovují taková kritéria, aby na ně například Romové nemohli dosáhnout.

    Na rasovou diskriminaci v Česku měla upozornit dnešní kampaň Oranžová stužka. Informace a stužky, které symbolizují boj proti rasismu, rozdávali dobrovolníci v sedmi městech. Podle aktivistů patří ke skupinám, které nerovný přístup ohrožuje nejvíc, Romové. Bývají prý diskriminováni při hledání práce, ve školství či právě v bydlení. Bližší informace jsou na stránkách www.diskriminace.cz.
    Podle aktivistů je přidělování obecních bytů a stanovení kritérií nejčastější oblastí skryté diskriminace. Obecní vyhlášky prý nesledují veřejně prospěšné cíle a zájem obyvatel, ale upřednostňují zisk. "V chování obcí lze identifikovat i zcela vydřidušské praktiky, které jsou v rozporu s dobrými mravy," uvedli zástupci neziskových organizací. Kritéria pro přidělení bytu bývají podle nich v rozporu s některými zákony, s Listinou základních práv a svobod či s ústavou. Vedení obcí zase argumentují tím, že se do svých bytů snaží dostat bezproblémové nájemníky, kteří se o bydlení budou starat.
    O obecní byt mohou žádat někde například jen lidé s čistým trestním rejstříkem. Tento požadavek se vztahuje třeba i na celou jejich rodinu. Objevuje se i  poznámka o nedostatečné sociální přizpůsobivosti. "Toto kritérium svou neurčitostí umožňuje libovůli a manipulaci se žadateli. Na jeho základě je v  podstatě možné označit kohokoliv za osobu, která nesplňuje podmínky pro přidělení nájemního bytu," stojí ve zprávě aktivistů.
    O byt se v  některých městech a obcích podle zástupců neziskových organizací nemohou ucházet ani lidé, kteří o obecní bydlení v minulosti přišli kvůli neplatičství. Nebere se prý ohled na to, zda dluh nakonec vyrovnali. "Pravidla osobu ocejchují jako dlužníka nájemného v podstatě navždy bez možnosti tuto situaci vlastním úsilím změnit," dodali aktivisté. Podle nich tento přístup platební morálku dlužníků nezlepší a jen přispěje k jejich "poklesu na sociální dno".
    Na diskriminaci v bydlení upozorňovalo loni i Fórum pro integraci. Podle jeho výzkumu se samosprávy snaží sociálně slabých, a to většinou Romů, zbavovat. Odsouvají je na okraj města či obce do holobytů nebo ubytovny. Když se lidé začnou ucházet o obecní byt, obvykle ho nedostanou. Bývají považováni za nevhodné nájemníky. Podobně k nim prý přistupují i pronajímatelé bytů, uvedlo fórum.
0 komentářů
přidat komentář