Villa Leopolda prodána za rekordních 500 milionů eur

Vložil
ČTK
12.08.2008 11:00
Francie

Paříž

Paříž - Záhadný ruský miliardář na hlavu porazil své konkurenty, kteří měli zájem o jednu luxusní vilu na francouzské Riviéře. Svou nabídkou 500 milionů eur (přes 12 miliard korun) vytvořil zároveň světový rekord. Nikdo před ním za dům ještě tolik nezaplatil, informoval dnes na svých internetových stránkách britský deník The Times.
    Cena za honosné sídlo s názvem Villa Leopolda překvapila realitní makléře a zároveň podle listu potvrdila obavy místních, že invaze ruských peněz na Azurové pobřeží je mimo kontrolu. Od začátku 90. let minulého století se ruští oligarchové nechávají inspirovat bývalou carskou aristokracií, která si tuto oblast oblíbila. Rusům již patří nemovitosti v oblastech Cap Ferrat, Cap d'Antibes, Saint-Tropez a v dalších lokalitách.
    Žádný ze zájemců o nemovitost se ani náznakem nepřiblížil konečné částce. Dům, který si roce 1902 pořídil belgický král Leopold II., prodávala vdova po libanonském bankéři Lily Safraová. Její muž Edmond zahynul ve Švýcarsku v roce 2003 při požáru, který založil žhář.
    Dosavadní rekord v  útratě za dům držel ocelářský magnát Lakšmí Mittal. Ten v roce 2004 neváhal zaplatit 57 milionů liber (téměř 1,8 miliardy korun) za sídlo na londýnské soukromé ulici Kensington Palace Gardens.
    Vysoké částky, které jsou oligarchové schopni utratit, vyvolávají u realitních agentů závratě. "Již se neodvážíme těmto klientům nabízet cokoli pod 100 milionů eur (2,4 miliardy korun). Cokoli levnějšího a vyhodí vás... a měli byste vidět, jak to dělají," řekl jeden z makléřů francouzskému listu Le Parisien s tím, že realitní kanceláře staví ruské nákupy do těžkých pozic.
    Ruské kratochvíle sledují místní obyvatelé s nepochopením. "Zúčastnila jsem se oslavy, kde se hosté bavili házením hořících bankovek v hodnotě 500 eur (12.000 korun) do vzduchu," vyprávěla žena jménem Pierrette, která pracuje jako domovnice u jistého Rusa.
0 komentářů
přidat komentář