Podle Vatikánu mohou být opuštěné kostely zbourány

Vložil
ČTK
27.11.2009 16:20
Kutná Hora

Vatikán - Kostely, které nenavštěvují věřící a které nemají žádnou uměleckou či historickou hodnotu, mohou být prodány nebo zbourány, nemohou se však z nich stát noční kluby. Prohlásil to dnes ve Vatikánu předseda Papežské rady pro kulturu Gianfranco Ravasi.
    "Kostely potýkající se s  poklesem počtu věřících, což je jev, s nímž se bohužel setkáváme i v centru Říma, kostely bez zvláštní umělecké hodnoty a vyžadující příliš nákladnou rekonstrukci mohou být prodány či zbourány," řekl Ravasi tisku. Upřesnil, že o  osudu opuštěných kultovních míst rozhodují příslušné biskupské konference. "Nevydali jsme žádné všeobecné pokyny, je třeba rozhodovat případ od případu," dodal.
    Ravasi přiznal, že rekonstrukce některých svatostánků může být pro určité diecéze příliš nákladná, vyzval však k co nejvyšší opatrnosti při rozhodování o budoucnosti kostelů.
    Jako příklad předseda Papežské rady pro kulturu uvedl kostel v Maďarsku, který se "změnil v noční klub a na oltáři se konal striptýz".
    V České republice se odsvěcené kostely nejčastěji mění v koncertní sály, galerie či kulturní a společenská centra. V horším případě slouží jako sklady nebo se z nich stávají ruiny zralé na demolici. Podle dřívějšího vyjádření konzervátora pražské katolické arcidiecéze Vladimíra Kelnara je v havarijním stavu třetina kostelů v zemi. Své původní poslání mění stavby také v sousedním Německu. V Rakousku se kostely odsvěcují jen výjimečně a v Polsku nebo na Slovensku naopak vznikají svatostánky nové.
    Pohoršení v  minulosti vyvolal případ staroměstského kostela sv. Michala, v němž investor narušil dávné hroby a kde byla i pořádána kontroverzní show.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
za své
Petr
28.11.09 05:04
Upozornění
Jirka P.
29.11.09 01:34
...Nu ba!...
šakal
29.11.09 02:17
zobrazit všechny komentáře