Podle britských listů Kaplický za sebou zanechal výraznou stopu

Vložil
ČTK
16.01.2009 17:40
Velká Británie

Londýn

Londýn - Všechny velké britské listy dnes přinesly materiály o náhlém úmrtí českého architekta Jana Kaplického, ve kterých zdůraznily, že jeho projekty výrazně ovlivnily britskou architekturu a že "bez nich by Británie byla nudnějším místem". Stejně tak se vrací k tahanicím o jeho kontroverzní návrh Národní knihovny v Praze.

    Podle listu The Independent patřil Kaplický ve své generaci k architektům nejméně ochotným ke kompromisům. Deník Financial Times napsal, že byl znám "sérií mimořádných a vlivných staveb".
    "Byl to výrazný a fascinující člověk, který nikdy nevolil snadnou cestu. Byl hluboce morální a jeho etické postoje spolu s neochotou ke kompromisům ho bezpochyby stály mnohem úspěšnější kariéru," napsaly Financial Times.
    Podle nich "jeho extravagantní projekty mohly být náročné pro rozpočet i pro oko". Jako příklad uvádějí obchodní dům Selfridge's v Birminghamu, který je "velmi výrazný, stejně jako kontroverzní, ale proměnil střed města".
    "Byl to člověk nedbalé elegance, která byla naprosto v protikladu s pochmurným pesimismem, který je zásadní součástí českého národního charakteru," napsal The Guardian v celostránkovém nekrologu. Kaplického návrhy přinesly revoluci do britského stavitelství. Podepsal se pod některé nejpozoruhodnější budovy, jaké Británie viděla, uvedl list.
    Přináší výčet jeho realizací, ale zdůrazňuje, že "ještě pozoruhodnější byly stavby, které Kaplický navrhl, ale svět je nikdy neuvidí". Jednou z nich byla francouzská národní knihovna v Paříži, jejíž realizace už byla na dosah, ale francouzský prezident François Mitterrand nakonec rozhodl, že by ji měl postavit francouzský architekt.
    V ateliéru Future Systems, který založil v roce 1979, vypracoval Kaplický sérii architektonických kreseb a montáží mapujících architekturu tak, jak to svět dosud neviděl, napsal The Guardian. Zdůrazňuje současně, že Kaplickému výrazně pomohla v prosazování v praktickém světě jeho první žena a partnerka ve Future Systems Amanda Leveteová. Spolu začali proměňovat Kaplického génia ve stavební formu, uvedl list. Připomněl, že po rozpadu jejich manželství se loni v říjnu rozhodlo, že také Future Systems se rozdělí a Leveteová a Kaplický půjdou profesionálně každý svou cestou.
    Financial Times zdůraznily, že od roku 2007 Kaplický bojoval o další mimořádně kontroverzní projekt, o Národní knihovnu v Praze. "Pobouření vyvolaného návrhem politici využili k vlastním cílům a stavba se stala předmětem politického fotbalu. Kaplického celá věc hluboce zranila," uvedl deník.
    The Guardian, jehož nekrologu dominuje návrh Kaplického knihovny, napsal, že projekt je pro autora typický - "radikální, vzrušující a předbíhá dobu natolik, aby vyvolal dostatek kontroverzí". "Je to triumfální návrat domů, potvrzení jeho nekompromisní filozofie dívající se dopředu a tragicky poetické ukončení jeho pozoruhodné kariéry," uvedl deník.
    "Zda návrh bez něj proti místní opozici přežije, se ukáže, ale doufejme, že to Kaplickému ještě jednou projde. Ale i kdyby ne, tak aspoň zanechal svou stopu tady a jinde. Británie - stejně jako architektura vůbec - by bez něj byla nudnějším místem," uvedl The Guardian.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
hm
i
17.01.09 08:01
Jean Cocteau:
Čestmír Brandejs
17.01.09 09:08
oh, pak
i
17.01.09 11:01
před - bíháni?
abakus
18.01.09 10:04
zobrazit všechny komentáře

Související články