Petrohradští zastupitelé schválili stavbu sporného mrakodrapu

Vložil
ČTK
18.10.2007 11:15
Rusko

Petrohrad

Petrohrad - Petrohradští zastupitelé dnes schválili stavbu obřího mrakodrapu, který by měl vyrůst poblíž historického centra někdejší metropole carského Ruska. Oznámila to agentura AP.

    Projekt, za kterým stojí plynárenský koncern Gazprom, budí protesty mnoha místních obyvatel. Nelíbí se jim, že Gazprom chce vybudovat 320 metrů vysoký mrakodrap ze skla a betonu, tedy více než dvakrát vyšší než stávající nejvyšší stavby ve městě, které Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví.
    Odpůrci tvrdí, že budova poničí malebné panorama kanálů a barokních paláců. Obhájci projektu zase argumentují, že staveniště se nenalézá v historickém centru města, založeného carem Petrem Velikým, ale asi o půl kilometru dále.
    Prokremelská většina v zastupitelstvu nicméně v snaze usmířit oponenty rozhodla, že město na projekt přispěje sumou 25 miliard rublů (zhruba 19,5 miliardy Kč), namísto uhrazení všech nákladů v odhadované výši 60 miliard rublů (skoro 47 miliard Kč). Zbytek má zaplatit vedlejší divize Gazpromu, Gazpromněfť.
    Bývalý šéf městské architektonické komise Michail Amosov, který vede opozici proti projektu, to označil za změnu k lepšímu, nicméně trvá na tom, že město by na stavbu nemělo přispět ani kopějkou a že výška novostavby by se měla snížit na méně než 100 metrů. Podle radnice jsou však už schválené plány definitivní.
    Stavba má být hotova do roku 2016.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zajimavy tvar
archetr
18.10.07 07:26
zobrazit všechny komentáře

Související články