Obří socha ve Volgogradu prý může každou chvíli spadnout

Vložil
ČTK
06.07.2013 13:30
Rusko

Moskva

Moskva - Monumentální socha Matka vlast volá, která se tyčí ve Volgogradu jako symbol vítězství ve stalingradské bitvě, se může kdykoliv zhroutit. V rozhovoru s listem Moskovskij komsomolec to řekl restaurátor Vadim Cerkovnikov. Betonová socha je plná trhlin a základy jí podemlela spodní voda.
    Na žalostný stav díla na Mamajevově mohyle upozornil ministr kultury. Podle dvousetstránkové zprávy potřebuje pomník okamžitou opravu, jinak Rusko přijde o jeden z hlavních symbolů vítězství ve druhé světové válce.
    Paradoxně, jen před třemi lety místní gubernátor veřejnost ujišťoval, že socha je v dobrém stavu a žádný pád ji nehrozí.
    "Z inženýrského hlediska bude restaurace obtížná," připustil restaurátor, který měl dříve na starosti opravu jiného obřího díla sovětské éry, sousoší Dělník a kolchoznice na moskevském výstavišti. Ale zachování "symbolu Volgogradu" považuje i za "osobní dluh" vůči třem desítkám příbuzných, kteří ve válce padli.
    Problém podle Cerkovnikova způsobila malá odolnost betonu vůči klimatu v Povolží - původně se prý počítalo s odolnějším materiálem - i chyby při projektování základů.
    "Jak bylo možné postavit sochu o váze okolo 8000 tun jen na udusané hlíně? Stojí vlastně volně a teď se naklání, kvůli pohybu samého základu, jakož i deformaci postavy," řekl s tím, že situaci ještě v poryvech větru zhoršuje kolébání čtrnáctitunového meče, který Matka vlast třímá. Náklon sochy činí 222 milimetrů, přičemž kritickou mez představuje 277 milimetrů. V současnosti se další chování díla jeví "nepředvídatelným".
    Socha Matka vlast o celkové výšce 85 metrů, i s 33 metrů dlouhým mečem, byla při odhalení v roce 1967 považována za nejvyšší sochu na světě. V současnosti je podle internetové encyklopedie Wikipedia na 11. příčce. Stále je však považována za největší sochu ženy na světě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články