Na pláži v Riu byla odhalena obří socha od Jaumeho Plensy

Vložil
ČTK
04.09.2012 14:40
Brazílie

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - Obří socha představující hlavu čtrnáctileté dívky se stala novou dominantou i atrakcí slavné pláže Botafogo v brazilském Rio de Janeiru. Bílá, 12 metrů vysoká socha z  pryskyřice a mramorového prachu je nejnovějším dílem španělského umělce Jaumeho Plensy, kterému její vytvoření trvalo čtyři měsíce, napsal zpravodajský server BBC News.
     Socha s názvem Olhar nos meus sonhos (Vidět mé sny) zpodobňuje dívku se zavřenýma očima. Plensa uvedl, že jejím smyslem je "přimět lidi ke snění". Na pláži bude vystavena následující dva měsíce v rámci veřejné výstavy uměleckých děl nazvané Další idey pro Rio.
     Sochař, který se narodil v  roce 1955 v Barceloně, je známý vytvářením velkých objektů určených pro veřejná prostranství. Jeho dílo nazvané Echo vystavené v newyorském parku na Madison Square, zobrazuje hlavu devítileté dívenky ponořené v myšlenkách.
     V roce 2009 v době českého předsednictví EU vystavil Plensa jednu ze svých soch i v Praze. Jeho pět metrů vysoká a téměř 3000 kilogramů vážící socha vyřezávaná laserem z kartáčované oceli se jmenovala WE. Umělec ji složil z písmen a znaků pocházejících z celkem osmi různých zemí a kultur.
0 komentářů
přidat komentář