Italský architekt Renzo Piano oslaví osmdesátiny

Vložil
ČTK
13.09.2017 09:20


Janov/Praha - Budovy podle návrhů Renza Piana jsou rozesety po celém světě. Italský architekt, narozený 15. září 1937, však nemá jednotný styl, jeho díla jsou velmi různorodá. Je mistrem jednoduchých forem a jemných efektů. Dokáže své stavby, mezi něž patří i pařížské Centrum Georgese Pompidoua (s Richardem Rogersem), začlenit organicky do prostoru, tak aby nerušily krajinu, ale splynuly s ní, a aby se v nich lidé cítili dobře.


Na seznamu jeho děl figuruje řada kulturních institucí, muzeí a knihoven. Sen ze sci-fi příběhů připomíná jeho terminál mezinárodního letiště Kansai v japonské Ósace z roku 1994. Z novějších staveb je zajímavé Vědeckotechnické centrum v nizozemském Amsterdamu (1997), které připomíná příď obrovského nakloněného korábu, jakož i snové budovy Kulturního centra Jean-Marie Tjibaou na Nové Kaledonii v Noumei (1998).

V roce 2007 byla dokončena v New Yorku jeho dvaapadesátipatrová výšková budova New York Times. Pro Londýn zase Renzo navrhl výraznou špičatou budovu London Bridge Town Skyscraper, přezdívaný Střep (The Shard), dokončenou v roce 2013.
0 komentářů
přidat komentář