Finanční krize opozdí výstavbu nejvyšší budovy světa

Vložil
ČTK
14.01.2009 22:25
Praha

Jak dlouho se udrží Burj Dubai na 1. místě?
Dubaj - Státní developerská společnost Nakheel ze Spojených arabských emirátů zastavila přípravné práce na projektu nejvyšší budovy světa, která by měla stát v Dubaji. Firma uvedla, že v důsledku finanční krize a zhoršujících se hospodářských vyhlídek Blízkého východu s přípravou zatím rok počká.
    Nakheel projekt představil teprve loni v říjnu. K rozhodnutí zatím s projektem počkat mohl podle agentury AP také přispět postoj mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service. Ta upozornila, že pokles cen nemovitostí patrně bude mít nepříznivé dopady na bilanci bank v této části světa.
    Ceny domů v emirátu Dubaj jen za poslední tři měsíce proti předchozímu čtvrtletí klesly zhruba o osm procent. Podle analytiků je to co do rozsahu největší propad za posledních několik let.
    Největší mrakodrap světa má mít na výšku více než deset fotbalových hřišť, tedy více než jeden kilometr. Analytici ale už během loňského představení projektu upozorňovali, že je to ambiciózní projekt, vezme-li se v úvahu, v jakém stavu je globální ekonomika a jakým čelí vyhlídkám.
    Zástupci společnosti Nakheel v krátkém sdělení uvedli, že budoucí práce na výstavbě základů budou zahájeny za 12 měsíců. Developer však nesdělil, v jaké fázi už projekt je.
    Ať už se projekt nejvyšší budovy světa bude realizovat, či nikoli, Dubaj už má v tomto ohledu prvenství zajištěno. Už se tam totiž staví mrakodrap Burj Dubai, který bude po dokončení nejvyšší budou světa. Jeho výška zatím dosahuje 780 metrů, budova ale stále není dokončena a její konečná výška se drží v tajnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články