DPA: Saské Drážďany ultimatu od UNESCO zřejmě nevyhoví

Vložil
ČTK
04.07.2008 15:40
Praha

Drážďany/Québec (Kanada) - Saská metropole Drážďany nevidí ani po dnešním ultimatu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) žádnou možnost, jak zastavit výstavbu kritizovaného mostu přes Labe u Lesního zámečku. Konference UNESCO v kanadském Québeku dala Drážďanům "poslední varování", že pokud nezruší výstavbu sporného mostu, budou nábřeží Labe v Drážďanech v roce 2009 vyškrtnuty z prestižního seznamu světového kulturního dědictví. Příslušné saské orgány však přikládají vůli občanů, kteří o výstavbě mostu rozhodli v plebiscitu, zákonitě větší váhu než názoru odborných komisí UNESCO.

    "Okamžité zastavení stavebních prací nemohu přikázat ani já jako primátor, ani městská správa," řekl agentuře DPA nejvyšší představitel města Lutz Vogel. K tomu by podle něj bylo třeba usnesení městské rady a současný souhlas saské vlády, která se na projektu podílí.
    Saské orgány však oficiálně odmítají, že by se jich záležitost nějak bezprostředně týkala. V předběžném stanovisku vychází vládní mluvčí z toho, že výstavba mostu u Lesního zámečku zastavena nebude. Také mluvčí městského zastupitelstva Drážďan nevidí právní možnost k takovému kroku.
    UNESCO v noci na dnešek Drážďany ultimativně vyzvalo, aby se vzdaly výstavby mostu a místo něj vybudovaly v dané lokalitě tunel. V opačném případě bude zápis labských břehů v Drážďanech ze seznamu světových kulturních a přírodních památek vyškrtnut. Pro výstrahu organizace již několik let vede Drážďany na seznam ohrožených památek.
    Také zástupkyně německé delegace na jednání UNESCO Brigitte Ringbecková připustila, že Německo má nyní poslední šanci. "Když se teď bude stavět dál, je titul pryč," řekla DPA. Odpůrci mostu se v uplynulých letech pokoušeli stavbu zrušit soudně, Spolkový ústavní soud ale již dvakrát, v letech 2006 a 2007, došel k závěru, že výstavba je zcela legální, když se pro ni rozhodla v roce 2005 v plebiscitu většina obyvatel Drážďan. Neexistují prý právní nástroje, jak stavbu zablokovat, kromě změny názoru příslušných místních orgánů.
    Most přes Labe u Lesního zámečku je ale podle radnice v Drážďanech nutný, aby se ulevilo dopravně přetíženému historickému centru. Tunelovou variantu město už dříve odmítlo, protože je prý pro danou lokalitu nevhodná. Většina městské správy a ostatní zastánci mostu organizaci UNESCO vyčítají, že nedostatečně bere zřetel na to, že Drážďany jsou živoucí město, které musí dbát o příznivé životní podmínky svých obyvatel. Doprava dusí historický střed města a výstavba mostu je vlastně součástí ochrany tohoto centra, které je spolu s břehy památkou chráněnou UNESCO jako přírodně-architektonický celek.
    "Rozhodnutí UNESCO je z hlediska Drážďan nesprávné, nepochopitelné a nespravedlivé," prohlásila nastupující primátorka města Helma Oroszová.
    Podle některých komentářů je UNESCO příliš zkostnatělé ve svých názorech a nynější boj o most by mohl pomoci změnit jeho stanovisko. Radikální názory dokonce tvrdí, že Drážďany nemohou na vyškrtnutí ze seznamu UNESCO příliš prodělat. Půvab Drážďan se aktem vyškrtnutí nijak nezmění a sám fakt by naopak mohl přitáhnout řadu návštěvníků zvědavých na to, co že to vlastně UNESCO vyškrtlo a proč. Umírněné hlasy tvrdí, že UNESCO by mělo s rozhodnutím počkat, až bude most stát, a pak teprve posoudit, zda obavy z poškození celku byly oprávněné či nikoli.
    UNESCO během svého kanadského zasedání, které potrvá do 10. července, projedná ještě osud dalších 29 ohrožených památek. Na programu má také rozhodování o tom, zda na její seznam přibude některá ze 47 památek, které se o zápis nově ucházejí. Mezi kandidáty je také jedna česká a dvě slovenské památky - z Česka kandidují Luhačovice se svým souborem staveb architekta Dušana Jurkoviče, za Slovensko dřevěné kostelíky na východě země a pevnost v Komárně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články