Do Sixtinské kaple bude smět jen šest milionů návštěvníků ročně

Vložil
ČTK
17.10.2014 07:10
Vatikán - Vatikán omezí počet turistů, kteří mohou každoročně navštívit Sixtinskou kapli ve Vatikánu. Aby byly uchráněny vzácné fresky od Michelangela, bude moci do kaple jen šest milionů návštěvníků ročně, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na jednoho z vatikánských představitelů.

    V letních měsících dosáhne počet turistů v kapli, která je využívána při volbě papeže, až 20.000 denně, v jeden okamžik jich uvnitř mohou být až 2000. Fresky nejvíce poškozuje zejména prach, který vnáší dovnitř, tělesný pot a oxid uhličitý. Sixtinská kaple přes léto dostala novou klimatizaci a osvětlení, které mají památku více chránit. Neznamená to ale, že se do kaple dostane mnohem více návštěvníků.
    "Myslím, že Vatikánská muzea, konkrétně Sixtinská kaple, dosáhla maximálního možného počtu návštěvníků," uvedl šéf Vatikánských muzeí Antonio Paolucci na tiskové konferenci, kde představoval nový systém klimatizace a osvětlení. "Neděláme to proto, aby se do Sixtinské kaple mohlo dostat více lidí," dodal. Nový systém se začal budovat v červnu a měl by začít fungovat do konce měsíce.
    Mnozí historici i restaurátoři již v minulých letech vyzývali k většímu omezení přílivu turistů do kaple. Jak uvedl Paolucci, současný systém, kdy jsou možné rezervace přes internet či přes cestovní kancelář anebo vystát si frontu před kaplí, bude i nadále pokračovat. Nevyloučil ale, že by v budoucnu mohli přistoupit pouze k systému rezervací.
    Kaple se začala stavět v roce 1477 na příkaz papeže Sixta IV. Roku 1506 vyzval papež Julius II. Michelangela Buonarrotiho, aby klenbu stropu stavby vyzdobil. Tento renesanční umělec tam pak strávil prací období mezi lety 1508 až 1512. Na stropě je zachyceno Stvoření světa a Prvotní hřích. Okolo jsou výjevy ze Starého a Nového zákona. Fresky mají nevyčíslitelnou hodnotu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články