Čínský daňový úřad odmítá přijmout peníze, jež Aj Wej-wej dostal

Vložil
ČTK
14.11.2011 20:50
Čína

Peking

Peking - Čínský daňový úřad odmítá přijmout peníze, které shromáždili příznivci známého výtvarníka Aj Wej-weje, aby mohl zaplatit údajný nedoplatek na daních. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na umělcova advokáta. Úřad po něm požaduje do úterý zaplacení daní za firmu, která ale patří jeho manželce.

    Aj již v pátek uvedl, že sumu shromážděnou jeho příznivci na zaplacení použije. Daňový úřad požaduje 15 milionů jüanů (téměř 44,5 milionu Kč) za údajný daňový únik a pokutu.
    Podle advokáta Aj potřebuje složit částku osmi milionů jüanů (23,7 milionu Kč), aby se pokusil dosáhnout revize rozhodnutí o zaplacení požadovaných daní. Je to v souladu s čínským právním řádem, ale úřad nyní změnil postoj a "odmítá platbu přijmout", uvedl advokát Pchu Č'-čchiang. Více než potřebná částka se na umělcově kontu objevila už v neděli večer - bylo to 8,69 milionu jüanů.
    Na umělcovo konto od začátku listopadu proudí příspěvky od mnoha lidí - jiných umělců, disidentů, ale i tisíců anonymních sympatizantů, kteří mu chtějí pomoci vypořádat se s daňovým problémem.
    Čínský státní deník Global Times minulý týden varoval, že Aj by mohl být obviněn z nezákonné finanční sbírky, a celou kampaň bagatelizoval, že prý nereprezentuje širší čínskou veřejnost.
    Na obvinění deníku, že je bohatý a nepotřebuje si půjčovat, Aj zdůraznil, že všechny půjčky dárcům splatí. Podle Aje ale sbírka ukazuje, že existuje jistá skupina občanů, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a používají své peníze jako jistou formu hlasování. "V současném internetovém věku má společnost vlastní názory a hodnoty. Lidé zvolili tuto metodu k přehodnocení vládních obvinění, že jsem se dopustil daňového úniku," řekl.
    Aj Wej-wej byl letos na jaře zatčen v rámci zátahu proti vládním kritikům a následně tři měsíce bez obvinění na utajeném místě zadržován; na svobodu se dostal koncem června. Obvinění Aje z daňových úniků je obhájci lidských práv považováno za další ze způsobů, jak ho potrestat za jeho kritiku autoritářské čínské komunistické vlády.
    Úřady po umělci chtějí údajný daňový nedoplatek, který prý Číně dluží společnost, pro niž pracuje, ale jež je vlastnictvím jeho manželky. Umělec odmítl částku zaplatit, dokud nebudou vráceny účetní knihy designérské společnosti a on neprojedná celou záležitost se svým bývalým manažerem a účetním. Žádný důkaz o daňovém úniku navíc nebyl předložen. Aj je také jen výtvarníkem společnosti, ne ředitelem nebo manažerem, přesto pokuta byla adresována na jeho jméno.
0 komentářů
přidat komentář

Související články