Číňané chtějí koupit český pavilon na Expu i s exponáty

Vložil
ČTK
26.05.2010 09:20
Čína

Šanghaj

Šanghaj - Česko vede intenzivní jednání se dvěma čínskými zájemci o prodeji českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji a je velmi pravděpodobné, že kontrakt se podaří uzavřít. Řekl to dnes v rozhovoru pro ČTK generální komisař české účasti Pavel Stehlík. Pavilon, který k dnešnímu dni navštívilo na 800.000 lidí, se podle něj řadí mezi deset nejnavštěvovanějších na výstavě.
    Česká strana jedná se dvěma zájemci o koupi pavilonu, řekl Stehlík, ale odmítl upřesnit, ve kterých městech by po prodeji český pavilon mohl stát. "Nejsme tak daleko, abychom mohli věc oznámit jako hotovou," poznamenal. "Prodej je ale velmi pravděpodobný, jsem optimista."
    Prodejem pavilonu by se Česku mohly částečně vrátit náklady na jeho stavbu a vytvoření prezentace, které dosahovaly částky 170 milionů korun. I po prodeji by měl sloužit původnímu účelu, tedy jako trvalá expozice České republiky. "Čínské straně se moc líbí, že exponáty jsou zajímavé, interaktivní a nadčasové. Pavilon by měl zůstat zachován tak, jak je - včetně exponátů, které obsahuje," upřesnil šéf české účasti.
    Cenové podmínky případného prodeje ale podle Stehlíka zatím nejsou dojednány. "Část vybavení pavilonu na konci výstavy už vzhledem k vysoké návštěvnosti nebude použitelná. Nebude možné ji prodat a bude nutné ji vyrobit znova. Cena proto bude záviset i na tom, jaká část zařízení bude v provozuschopném stavu," konstatoval Stehlík.
    V současné době českou expozici zhlédlo na 800.000 lidí, a pavilon se tak řadí mezi deset nejnavštěvovanějších. V pondělí se na českou expozici přišlo podívat rekordních 50.000 lidí. "Pavilon má obrovský úspěch a navštíví ho mnohem víc lidí, než se předpokládalo," řekl Stehlík. "Skončí v mnohem opotřebovanějším stavu, než jsme mysleli."
    Nakládání se státním majetkem podléhá přísným pravidlům, upozornil Stehlík. Před případným prodejem je třeba majetek nabídnout ústředním orgánům státní správy a dál je možné o prodeji jednat jen tehdy, pokud české subjekty nabídku odmítnou.
    Příslušná legislativa ale podle Stehlíka příliš nepočítala s prodejem českého majetku v zahraničí, takže z  právního hlediska není záležitost jednoduchá. "Věřím, že souhlas vlády s  prodejem dostaneme," prohlásil komisař.
    V příštích dvou třech týdnech bude vedení pavilonu jednat s čínskou stranou o technických aspektech prodeje a okruhu majetku, který Číňané odkoupí. Na tomto jednání pak bude záviset cena, řekl Stehlík.
0 komentářů
přidat komentář

Související články