ČR prodala expozici českého pavilonu Číňanům za 33 milionů

Zdroj
Lucie Petrová
Vložil
ČTK
16.10.2010 12:40
Šanghaj/Praha - Expozice českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 zůstane v Číně, stát ji dnes prodal za zhruba 33 milionů korun. Smlouvu v Šanghaji podepsali komisař české účasti Pavel Stehlík a zástupci československo-čínské farmy přátelství, konglomerátu, který leží několik hodin jízdy od Pekingu. ČTK to dnes řekl mluvčí pavilonu Jiří Potužník.
    Farma pavilon znovu postaví a bude ho provozovat tak, aby nadále reprezentovala Českou republiku, uvedl Potužník. Farma, která byla jedním ze zájemců o pavilon, byla podle informací ministerstva zahraničí postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa.
    Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180.000 zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí. K jejímu vzniku přispělo tehdejší Československo, které poskytlo dar 600 kusů zemědělské techniky a Číňané techniku použili k založení nového zemědělského družstva.
    Světová výstava končí poslední říjnový den. Na 22 exponátů a díly, které se dají z českého pavilonu demontovat, si pak farma odveze. Kostra pavilonu patří šanghajskému výstavišti a zůstane na místě.
    Česká expozice se skládá z 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. Zvenčí působí pavilon čistým designem, i když je v  porovnání s ostatními pavilony nenápadnější. Plášť zdobí tisíce černých puků.
    Česká republika se představuje s expozicí Plody civilizace, výstavní pavilon je jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a prožitků.
    Výstavní plocha líčí Českou republiku třetího tisíciletí - křižovatku, kam proudí myšlenky, kultury a technologie. Češi je se svou pověstnou tvořivostí přetavují do nápaditých řešení, která dělají naše města a život v nich lepšími, uváděli tvůrci.
    Česká expozice patří na světové výstavě v konkurenci více než dvou stovek vystavovatelů k velmi navštěvovaným, zájem o jeho získání po skončení výstavy Expo projevilo několik subjektů včetně čínských měst a aukční síň. Podle neoficiálních informací čínské úřady městům údajně zakázaly nákup pavilonů z výstavy, na farmu se to ale prý nevztahuje.
    Pavilon vidělo již takřka 7,8 milionu návštěvníků. Úspěchem se tak již vyrovnal legendárnímu československému pavilonu na výstavě v Bruselu v roce 1958.
0 komentářů
přidat komentář

Související články