Česká národní budova v New Yorku má být opravena do října 2008

Zdroj
Jaroslav Richter
Vložil
ČTK
22.04.2007 12:25
USA

New York

New York - Rekonstrukce České národní budovy v New Yorku musí být dokončena do 28. října 2008, uvedl v noci na dnešek před novináři český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poté, co se na místě seznámil se stavem prací. Přestavba tak bude proti předcházejícím plánům zhruba o rok zpožděná.

    Důvodem prodlení byly zejména průtahy s výběrovým řízením generálního dodavatele stavby, která je největší investiční akcí českého státu v  zahraničí. Po několika navýšeních rozpočtu minulými vládami byly náklady na obnovu čtyřpatrové budovy z konce 19. století vyčísleny loni v srpnu na 730 milionů korun.
    "Připouštím, že rekonstrukce mohla proběhnout trochu praktičtěji," uvedl ministr. Podle něho jde o "věčný problém všech budov v  zahraničí, protože podle zákonů se vše musí rozhodovat v Praze, což nikdy není nejpraktičtější přístup".
    Zchátralou národní budovu postavenou českými přistěhovalci odkoupil v roce 2001 za symbolický dolar český stát. V objektu by měl sídlit generální konzulát a České centrum. Další prostory, k nimž patří i  rozlehlý sál a plánovaná restaurace, by se měly využívat ke kulturním a společenským účelům.
    Od roku 2003, kdy přestavba začala, byly dokončeny mimo jiné hrubé práce, opravena fasáda a renovováno třetí poschodí, které je podle kupní smlouvy k dispozici krajanským spolkům.
    Závěrečná etapa rekonstrukce s odhadovanými náklady 341 milionů korun, k níž byla jako generální dodavatel opět vybrána společnost PSJ Jihlava, začne příští týden. Stavební práce by měly trvat do května 2008, poté se předpokládá vybavení interiérů a instalace techniky.
    Ministr věří, že rozpočet nebude překročen, a nevylučuje možnost, že by náklady mohly být i nižší. "Hledáme k tomu cesty," řekla ČTK česká generální konzulkav New Yorku Halka Kaiserová.
    Schwarzenberg, který, jak uvedl, "jako soukromník opravoval tucet nebo víc" starých budov, ale upozornil, že dokud stavba není hotová, nikdy se neví, kolik bude stát. "Každý, kdo tvrdí, že zná konečné náklady, je iluzionista nebo staví poprvé," poznamenal.
    Podpořil také princip, aby na některé práce a zakázky, jako je vzduchotechnika nebo topení, byly najaty místní americké firmy. Zejména z hlediska případných oprav je podle něho tento přístup nejpraktičtější.
    Zatím není rozhodnuto, jaký interiér bude zvolen pro velký sál s  kapacitou zhruba 300 hostů. Vedou se diskuse, zda jeho podoba má vycházet ze secesního originálu, nebo zda do jisté míry využít nynější syrový stav, kdy jsou stěny otlučené na cihlu. Ministr pouze zdůraznil, že sál "musí odpovídat potřebám 21. století".
    Plánovaná restaurace by se ale podle jeho zkušenosti měla dokončit až po dohodě s jejím provozovatelem. "Každý hospodský má své nároky. Jinak to špatně pronajmeme," varoval.
    Termín 28. října 2008 je významný nejen z toho důvodu, že jde o státní svátek a 90. výročí vzniku Československa, ale i proto, že v prvním pololetí následujícího roku bude Česká republika předsedat Evropské unii a bude potřebovat vhodné prostory pro představení svých iniciativ či pro diplomatické účely, vysvětlil Schwarzenberg.
    Krajané podle předsedy jejich zastřešující organizace Josefa Baláže převedení budovy na český stát nelitují. "Naše komunita byla v minulosti jakousi protiváhou československému (komunistickému) státu. V současné době je zcela jiná situace, a proto vítáme úžasnou spolupráci s konzulátem, Českým centrem a týmem národní budovy," řekl Baláž ČTK.
0 komentářů
přidat komentář

Související články