Brusel chce zajistit větší lesk "evropskému dědictví"

Vložil
ČTK
09.03.2010 20:35
Dobový letecký snímek Zlína
Štrasburk/Brusel - Označení "evropské dědictví", vyhrazené pro pamětihodnosti symbolizující evropskou historii a integraci, by mělo podle Bruselu získat větší lesk. Evropská komise soudí, že by k tomu přispělo, pokud by se z tohoto projektu 17 členských států, včetně Česka, stala celounijní iniciativa.

    V očích Bruselu to tuto značku učiní prestižnější, důvěryhodnější a viditelnější.
    Mezi 64 pamětihodnostmi, které na seznam "evropského dědictví" byly zatím zařazeny, figurují čtyři české památky: zámek Kynžvart, Zlín a jeho baťovská architektura, staré železárny ve Vítkovicích v Ostravě a památník Antonína Dvořáka ve Vysoké.
    Slovensko zastupují zámek Červený Kameň, mohyla generála Rastislava Štefánika na Bradle a předrománská církevní architektura a kostel sv. Markéty v Kopčanech.
    Podle návrhu komise by každý z 27 států bloku mohl v jednom roce nominovat jednu nebo dvě pamětihodnosti, které by mohly toto označení získat. Zda se tak stane či nikoli, by posoudila expertní porota.
    Celkovým cílem je zvýšit povědomí o evropské kulturní turistice, přičemž by to prý mohlo mít i ekonomický přínos. Tato iniciativa se liší od obdobných aktivit, jako je třeba seznam světového dědictví UNESCO, zdůraznila komise. Na rozdíl od něj totiž označení mají dostávat pamětihodnosti, které hrály klíčovou roli v historii unie. Měly by tak mít spíše než estetickou či architektonickou hlavně symbolickou hodnotu.
0 komentářů
přidat komentář