Bavorská obec si na zimu postaví kostel ze sněhu

Zdroj
Filip Nerad
Vložil
ČTK
13.11.2011 20:40
Německo

Berlín

Berlín - Bavorská obec Mitterfirmiansreut, ležící kousek od českých hranic, chystá na zimu pro své obyvatele i návštěvníky netradiční atrakci - kostel ze sněhu. Známé lyžařské středisko na německé straně Šumavy si tak chce připomenout stavbu prvního sněhového svatostánku ve vesnici před sto lety.
    V zimě roku 1911 zde napadlo tolik sněhu, že se lidé z  horské vísky nemohli dostat do kostela v nedalekém Mauthu. Postavili si proto vlastní z materiálu, kterého bylo tehdy všude víc, než jim bylo milé. Po vzoru katedrály v Pasově vytvořili 14 metrů dlouhý, sedm metrů široký a téměř čtyři metry vysoký sněhový dóm se dvěmi věžemi, jehož fotografie se tenkrát dostaly i do amerických časopisů.
    Ke stému výročí této akce se nadšenci v  Mitterfirmiansreutu rozhodli originální kousek svých předků zopakovat, jen v  modernějším provedení. Nový, futuristicky vyhlížející kostel bude mít na délku 26 metrů a na šířku 11 metrů. Jeho dominantou má být 17 metrů vysoká věž s křížem. Na jeho stavbu padne podle odhadů 1100 tun sněhu a ledu. Uvnitř nabídne přibližně 190 míst k stání.
    Jeho slavnostní otevření je plánováno na 17. prosince. Jako v každém kostele se i v tomto bílém chrámu budou jednou týdně sloužit bohoslužby, které doplní příslušně studený kulturní program. Na Štědrý večer například organizátoři chystají výrobu jesliček ze sněhu a na konci ledna jej zkrášlí výstava ledových soch.
    Jak dlouho zůstane tento svatostánek stát, bude záležet jen na počasí. Jeho předchůdce v roce 1911 vydržel od konce března až do května.
0 komentářů
přidat komentář