Amanda Levete vyhrála soutěž na dostavbu V&A muzea

Vložil
ČTK
30.03.2011 17:05
Velká Británie

Londýn

Amanda Levete

Londýn - Britská architektka a bývalá manželka Jana Kaplického Amanda Leveteová vyhrála soutěž na dostavbu části londýnského Victoria and Albert muzea (V&A). Slavné uměleckoprůmyslové muzeum vybralo její projekt ze stovky návrhů.
    Muzeum chce upravit vchod do sbírek z ulice Exhibition Road, pod kterým mají vzniknout v podzemí nové prostory pro přechodné výstavy. Měl by se tak zvětšit výstavní prostor pro stálé sbírky.
    Projekt následuje sedm let poté, co muzeum opustilo návrh Daniela Libeskinda nazvaný Spirála, který vyvolal značné kontroverze a nakonec se ukázal jako příliš drahý. Realizace návrhu Amandy Leveteové má stát 35 milionů liber (980 milionů korun) a muzeum tvrdí, že již dostalo od nejmenovaného mecenáše polovinu nezbytné částky.
    Leveteová spolupracovala s Janem Kaplickým 20 let ve studiu Future Systems, které realizovalo mezi jinými známé stavby jako obchodní dům Selfridges v Birminghamu a tiskovou tribunu na kriketovém stadionu Lord's. Po Kaplického smrti před dvěma lety založila Leveteová vlastní studio ALA.
    "Victoria and Albert je ohromně prestižní muzeum a má pro mě zvláštní význam, protože je domovem umění a architektury. Lepší už to asi být nemůže," komentovala pětapadesátiletá Leveteová vítězství v soutěži.
    Podle listu London Evening Standard je pro ní získání této zakázky předělem. "Vyhrála nejprestižnější architektonickou soutěž letos v Británii a upozornila na své nezávislé studio poté, co byla tak dlouho ve stínu svého zesnulého bývalého partnera Jana Kaplického," napsal deník.
    Vedení muzea doufá, že projekt bude realizován do roku 2015. Je součástí desetiletého plánu rekonstrukce a modernizace muzea. V jeho rámci by měly být příští rok otevřeny nové výstavní galerie módy a nábytku.
    Na obnově Victoria and Albert muzea se v letech 2003 až 2008 významně podílela také architektka českého původu Eva Jiřičná. Její architektonické studio navrhlo galerii pro šperky, dvě galerie plastik a soch, stejně jako hlavní obchod s upomínkovými předměty, hlavní vchod z Cromwell Road a podzemní vchod z tunelu, který vede od metra k Victoria and Albert muzeu a protilehlému přírodovědnému muzeu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články