Young Blood pokračuje: I’m a Young „Hungerian“ Architect!

Zdroj
CCEA
Vložil
Tisková zpráva
03.05.2006 00:10
Výstavy

I'm a Young "Hungerian" Architect!
5.5.2006 - 5.6.2006
vernisáž výstavy - 4.5.2006, v 19.00 hod.
Centre for Central European Architecture
U Půjčovny 4, Praha 1

V pořadí pátá výstava z  cyklu Young Blood / Mladá krev, která aktuálně prezentuje nejmladší činnou architektonickou generaci z Maďarska je široké veřejnosti přístupná od 5.5. do 5.6.2006 v pražském Centre for Central European Architecture (CCEA).

Podstata experimentálního cyklu Young Blood, který je kurátorským projektem pražského CCEA, spočívá v konfrontaci přístupů mladých architektů centrální Evropy, v chápání architektonické profese a k jejímu praktickému fungování v příslušné zemi. Přiznejme si, že častokrát víme mnohem více, co se děje v oblasti architektury v Anglii, Německu či Francii než u našich bezprostředných sousedů.

Cyklus Young Blood byl zahájen v červnu 2004 výstavou I'm a Young "Czeck" Architect!, v roce 2005 pokračoval slovenskou I'm a Young "Slowak" Architect!, a slovinskou výstavou I'm a Young "Sloven" Architect!. Rok 2006 uvedla polská výstava I'm a Young "Pollish" Architect!.

Projekt pokračuje maďarskou výstavou, na které šestice maďarských studií, vyselektovaná kurátorským teamem CCEA, s věkovým průměrem do 35 let, reaguje na vetu I'm a Young "Hungerian" Architect!. Gramatická chyba v názvu krajiny má vyprovokovat k interpretaci v prostoru objemy 6,3m3. Prostorové instalace reflektují individuální zkušenost s architektonickou praxí v Maďarsku. Narážejí na nesnáze, které mladé architekty čekají v praxi. Výstavu provází trojjazyčný katalog s portfoliem každého studia.
Všechny vystavující studia jsou z Budapešti. Reflektovali na výzvu uveřejněnou na internetových portálech zabývajících se architekturou. Pro mnohé nebyl projekt YoungBlood úplnou neznámou. Po uvedení výstavy v Praze v prostorách CCEA se projekt představí i v Maďarsku - výstava v Budapešti otevře nové centrum architektury KÉK.
Zakládaní prvního centra architektury,KÉK, které se odehrává paralelně s výstavou Young Blood změní současnou situaci silně poznamenanou nedostačujícím počtem odborných médií a absenci instituce zabývající se prezentaci architektury.

Young Blood

I'm a Young "Czeck" Architect!
I´m a Young "Slowak" Architect!
I'm a Young "Sloven" Architect!
I'm a Young "Pollish"Architect!
I'm a Young "Hungerian" Architect!
I'm a Young "Austerian" Architect!

seznam vystavujících studií:
Építészlabor/ Gábor Sajtos, Zoltán Gyüre, Grand Gabriella
sporaarchitects / Tibor Dékány, Sándor Finta, Ádám Hatvani, Orsolya Vadász, Zsófia Eszter Farkas
opaq / Edit Bajsz, Eszter Ilka Cservenyák, Ida Kiss, Gergely Kovács, Melinda Matúz, Judit Molnár, Tamás Németh, Nándor P. Szabó
architectures.nl / Emiel Lamers
memo / Bálint Kádár, Ábel Mészáros, Miklós Márton Riedel
minusplus_architects / Zsolt Alexa, Donát Rabb, Ákos Schreck

projekt připravilo: Centre for Central European Architecture / www.ccea-info.org
koncepce projektu: Yvette Vašourková, Igor Kovačević
projekt zaštiťuje: prof. ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc.
speciální poděkování: Samu Szemerey, Zsolt Gunther, Mariann Simon, Ferenc Gróf, Jan Stempel
grafický design Young Blood: Petr Štěpán
produkce: Zuzana Bodnárová
partner projektu v Maďarsku: Hungarian Contemporary Architecture Centre Budapest - www.kek.org.hu
projekt podpořili: International Visegrad found, Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha,  Maďarské kulturní středisko v Praze
partneři projektu: HunterDouglas, SIPRAL a.s.
mediální partneři: www.epiteszforum.hu, ERA 21, Radio1, Respekt, www.archiweb.cz

Tištěný katalog - Young Blood: I'm a Young "Hungerian" Architect! (maďarsko-anglicko-česká jazyková mutace), který k výstavě vychází, dokumentuje vedle prezentovaných instalací také realizace a projekty vystavujících studií. Textová část přináší profily jednotlivých ateliérů a výběr jejich realizací a oceněných soutěžních projektů včetně úplných kontaktních údajů. /k zakoupení v CCEA, ve vybraných knihkupectvích a na www.archiweb.cz
ISBN 80-239-6976-5

Centre for Central European Architecture, U Půjčovny 4, 110 00 Praha 1
www.ccea-info.org
0 komentářů
přidat komentář