Výstava Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Zdroj
Ladislav Zikmund - ředitel Kotěrova centra
Vložil
Tisková zpráva
17.03.2009 00:05
Kotěrovo centrum – Trmalova vila pořádá ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech výstavu Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech. Výstava potrvá od 1. 4. do 17. 5. 2009 (výstava je prodloužena do 24. 5. 2009) a je umístěna v malebných prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích.
    Výstava chce připomenout poněkud pozapomenuté dílo architekta Jana Kotěry. Při stavbě čtvrti pro železniční zaměstnance uplatnil Kotěra jako první v Čechách myšlenku architektury zahradního města. Čerpal ze svých znalostí německých a anglických zahradních měst. Jeho cílem bylo vybudovat samostatné město ve městě, spojení výhod venkova i města v jeden celek.
    Podle jeho plánu z roku 1909 se měla kolonie skládat nejen z rodinných domků pro železniční zaměstnance, ale její součástí měla být i škola, kostel, obchody, restaurace, lázně a prádelny. Bohužel finanční možnosti dráhy zamezily realizaci celého projektu. Podařilo se postavit pouze horní, tzv. vilovou část kolonie včetně dvou prádelen. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a postavil ještě tzv. Osmidomy. Přestože nebyl projekt dokončen podle původního plánu, je tento celek třiapadesáti domů v Kotěrově kolonii dosud nedoceněným klenotem české moderní architektury.
    Kolonie se vyznačuje praktičností, lehkým ornamentálním zdobením a pálenými cihlami v kombinaci s režným zdivem. Bylo postaveno devět různých typů domů a prádelny. Domy byly určeny pro dvě až jedenáct rodin. Výstava se Vám pokusí přiblížit vývoj zahradních měst, osobnost autora, realizaci kolonie a nahlédne i na sociální a demografické složení obyvatel kolonie krátce po jejím vzniku.
K vidění bude soubor unikátních dobových fotografií, původních plánů, model Kotěrovy kolonie i nejtypičtějšího rodinného domu.


Slavné vily Ústeckého kraje
Foibos, 2008
Naše cena: 340 Kč
0 komentářů
přidat komentář

Související články