Výstava představuje projekty spojující technologie a umění

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
07.03.2006 21:00
Praha

PRAHA - Projekty spojující umění a nové technologie vystavuje galerie ve Školské ulici v Praze 1. Výstava se jmenuje Ozvěny Entermultimediale a připomíná stejnojmenný loňský festival. "Uvádíme instalace, které měly být součástí přehlídky, ale z různých důvodů se neuskutečnily. Výstava také spadá do naší dlouhodobé strategie představovat multimediální projekty častěji během roku," řekl dnes novinářům ředitel pořádajícího Mezinárodního centra pro umění a nové technologie (CIANT) Pavel Smetana.

Festival umění a nových technologií Entermultimediale se poprvé konal v roce 2000, loni pořadatelé uspořádali druhý ročník a další by rádi zorganizovali v příštím roce. Přehlídka zaměřená na experimentální tvorbu spojující klasická umělecká média s digitálními se konala mimo jiné v památníku na Vítkově a na žižkovské televizní věži.
Festival například uvádí performance a instalace, které spojují divadelní a taneční umění s tvorbou využívající počítače. Další oblastí jsou projekty vztahující se k fenoménu počítačových her a posouvající je do jiných kontextů. Kromě hudebních programů se konala i konference týkající se například vztahu umění a biotechnologií.
Výstava v prostoru ve Školské 28 prezentuje dvě instalace, které si pohrávají s tématem počítačových her a změnou jejich původního smyslu. Projekt Magma.id vytvořil francouzský umělec a programátor Pascal Silondi. Do instalace virtuální reality se návštěvník galerie může ponořit pomocí speciálních brýlí zobrazujících trojrozměrný virtuální svět. Originální virtuální prostředí je složené z počítačových modelů žižkovské architektury - například televizní věže. Projekt je přístupný i na internetové adrese www.ciant.cz/magma.
Druhou instalaci nazvanou Final Countdown vytvořil autor, který nechce prozrazovat svoji totožnost - prezentuje se jen svým dílem. Pochází údajně z Venezuely a vystupuje pod jménem Archila Vimmi. Vystavený projekt je uměleckou modifikací známé akční 3D počítačové hry - vojenští zabijáci v něm odkládají zbraně a tančí.
Výstava potrvá do 16. března. V pátek 10. března v jejím rámci vystoupí americký umělec, programátor a hudebník Jeremy Bernstein, který představí svůj netradiční hudební koncept založený na přímé interakci zvukové stopy s videem či počítačovou animací. V sobotu 11. března se uskuteční performance francouzského umělce Stéphaneho Kylese, který mixuje obsah internetu v reálném čase.
0 komentářů
přidat komentář