Výstava představí čtyři panelová sídliště v Olomouci

Vložil
ČTK
11.04.2015 16:20
Olomouc

Olomouc - Čtveřice olomouckých sídlišť se stane hlavním tématem výstavy pod širým nebem, kterou si budou moci prohlédnout od konce dubna návštěvníci centra Olomouce. Výstava Příběh paneláku v Olomouckém kraji bude zaměřena nejen na jejich historii a současnost, ale i strukturu jejich obyvatel či architekturu těchto sídlišť. Potrvá do poloviny července, informovali ČTK pořadatelé.

    Expozice přiblíží historii a současnost panelových sídlišť Norská, F1 na Nové Ulici, sídliště na Svatém Kopečku, Lazce a také jednoho z přerovských sídlišť Šířava. Volně přístupná bude na pomezí náměstí Národních hrdinů a třídy Svobody. Jde o čtvrtou výstavu z putovního cyklu věnovaného vybraným panelovým sídlištím v jednotlivých krajích. "Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusejí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu," uvedla hlavní autorka projektu Lucie Zadražilová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
    Sídliště Norská, stavěné ještě tradiční technologií, reprezentuje podle organizátorů výstavy první poválečnou soustředěnou výstavbu v Olomouci. Ve druhé polovině 60. let vznikly projekty sídlišť F1 na Nové Ulici a menšího sídliště na Svatém Kopečku. První z nich zastupuje charakteristickou kompozici bodových a deskových domů ozvláštněnou dominantou obytného vodojemu. Druhé, z cihel a se sedlovými střechami, se od panelové prefabrikace distancuje. "Soumrak sídlišť, ale zároveň inovaci v urbanistickém řešení a typu konstrukční soustavy nám přibližuje soubor Lazce z počátku 80. let. Výběr doplňuje přerovské sídliště Šířava z první poloviny 60. let, dvojče olomoucké třídy Kosmonautů," doplnila Zadražilová.
    Výstava se zaměří také na otázku urbanismu, dispozic bytů, umělecké výzdobě sídlišť či stavební technologie. Bude se zabývat také věkovou, vzdělanostní a profesní strukturou obyvatel sídlišť. "Na příkladech ukazujeme, co se s vybranými panelovými sídlišti děje dnes, zda regenerační zásahy přispěly ke zlepšení obytného prostředí nebo naopak narušily genia loci těchto celků," dodala hlavní autorka projektu.
    Výstava je součástí pětiletého výzkumného a výstavního projektu, na kterém spolupracují téměř dvě desítky historiků architektury, urbanistů, památkářů, demografů a dalších odborníků z muzejních i akademických pracovišť. Projekt zahrnuje 13 výstav v jednotlivých krajských městech, která v roce 2017 vyvrcholí soubornou výstavou v Praze.
0 komentářů
přidat komentář