Výstava FRANTIŠEK THOMAYER – ZAHRADNÍ ARCHITEKT

Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 44, Praha–Letná, 12.12.2008 - 29.3.2009

Zdroj
Národní zemědělské muzeum Praha
Vložil
Tisková zpráva
20.01.2009 00:20
Nový autorský výstavní projekt NZM Praha se věnuje významnému představiteli českého zahradnictví přelomu 19. a 20. století a je dobrou příležitostí připomenout si odkaz tohoto vynikajícího zahradníka pro současnou gene- raci zahradníků.  Péčí Národního zeměděl- ského muzea Praha byl zpřístupněn velmi rozsáhlý archiv projektů,  který - kromě jiného - představuje i badatelskou základnu pro interpretaci autorské tvorby Františka Thomayera.
   Přístup tvůrců výstavy umožňuje nahlédnout do profesního a společenského života poslední čtvrtiny 19. století, kdy se František Thomayer stává městským zahradníkem královského hlavního města Prahy. V této souvislosti je nutné připomenout, že v rámci své funkce městského zahradníka přímo ovlivnil vznik nebo se osobně podílel na uspořádání nejvýznamnějších pražských parků, které jsou dodnes neodmyslitelnou součástí systému zeleně hlavního města Prahy.
   Skutečným oborovým pokladem archivu NZM Praha jsou celé zachované projekty nebo jejich části, které vznikly činností soukromého ateliéru Františka Thomayera. Tyto projekty se týkají řady dodnes existujících objektů (zámecké parky, veřejné či lázeňské parky, soukromé zahrady apod.).
   Součástí výstavy je rovněž interaktivní doprovodný program pro děti a mládež i pro dospělé.
0 komentářů
přidat komentář