Výstava "Aulík Fišer architekti / návrhy a realizace 1995-2010"

Galerie Jaroslava Fragnera 16.6. - 29.8.2010

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
16.06.2010 21:30
Výstava představuje patnáctileté období tvorby kanceláře od roku 1995 do roku 2010. V hlavním sále tvoří vstup do expozice a současně vymezuje celou jednu stěnu maketa výseku fasády administrativní budovy E BB Centra v měřítku 1:1  zhotovená z kovu, se skutečnou strukturou povrchu. Neobvyklá prolamovaná fasáda, všeobecně známá spíše z většího odstupu z pražské magistrály, byla vyvinutá jako geometrie pohlcující a rozptylující hluk z dopravy. Instalace jejího určitého výseku přibližuje její výtvarnou stránku, jejíž základní funkcí je  fyzikální omezení vlivů dopravy do prostředí města.
Středem sálu prochází podélný nepravidelný korpus stolu, na kterém jsou rozmístěny téměř dvě desítky modelů, částečně vyrobené jednotným způsobem pro potřeby výstavy z kartonu, částečně jsou vystaveny i autentické pracovní makety, se kterými autoři se svým týmem pracovali při návrhu objektů. Modely v různých měřítkách dokumentují tvorbu ateliéru v rozsahu od nejmenšího objektu dřevěné kaple až po velké administrativní a bytové budovy.
Třetí částí jsou velkoformátové černobílé fotografie vystavených modelů pořízené camerou obscurou, která umožňuje pohled poněkud netradiční perspektivou.
K výstavě je vydána publikace, obsahující necelou čtyřicítku prací ateliéru z let 1995 - 2010.  Autorem grafické koncepce katalogu je Robert V. Novák, výběr staveb je doplněn texty teoretika architektury prof. Rostislava Šváchy, publicisty Petra Volfa a architekta Pavla Nasadila.

> doprovodná publikace
0 komentářů
přidat komentář