Ve Vídni začala výstava o sídlišti Werkbundsiedlung

Zdroj
ComPRess Praha
Vložil
Tisková zpráva
10.09.2012 19:15
Plakát výstavy „Werkbundsiedlung“, 1932
Muzeum města Vídně zahájilo výstavu o unikátním architektonickém počinu třicátých let, sídlišti "Werkbundsiedlung". V roce 1932 byl v zelené vídeňské městské části Lainz otevřen jedinečný komplex rodinných, řadových a bytových domů. V následujících 8 týdnech si široká veřejnost mohla "největší architektonickou výstavu Evropy" (jak tuto možnost nazval jeden z tehdejších komentářů) sama prohlédnout. Zájem o "manifest nového bydlení " tehdy projevilo více než 100 000 návštěvníků.

     Vedení projektu se ujal Josef Frank a svůj otisk na něm zanechalo 31 architektů z Rakouska, Francie, Německa, Holandska a USA. Na realizaci se podílela řada interiérových designérů. Projekt se měl stát příkladem pro nově vznikající sídliště zasazené do zeleně. Byl odpovědí na stavební program "Rudé Vídně". Proti obytným domovním "super-blokům" v centru města (jakým byl například Karl Marx Hof) postavil Josef Frank bytové, rodinné a řadové domy a zasadil je do zeleně. Projekt se současně charakteristický individuálním a flexibilním vybavením interiérů a zřeknutím se jednotného pojetí. Je svědectvím nedogmatické moderny, kterou Josef Frank propagoval .
     Nynější výstava o unikátním meziválečném architektonickém projektu v Muzeu města Vídně možná naláká návštěvníky i do podzimem probarvené obory Lainzer Tiergarten. Muzeum připravilo bohatý doprovodný program.
     Výběr  ze světoznámých architektů a tvůrců "Werkbundsiedlung": Otto Breuer, Josef Hoffmann, Adolf Loos a Margarete Schütte Lihotzky a řada dalších.

Výstava potrvá do 13. ledna 2013
Wien Museum Karlsplatz, 1040 Vídeň
www.wienmuseum.at
0 komentářů
přidat komentář