Praha vystavuje návrhy na dostavbu Průmyslového paláce

Vložil
ČTK
13.06.2010 00:50
Praha

Praha - Hlavní město vystavilo architektonické návrhy na dostavbu Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v říjnu 2008 zničil požár. Výstava začala v pátek v budově Útvaru rozvoje hlavního města (ÚRM) ve Vyšehradské ulici, informovala ČTK Klára Halmanová z ÚRM.
    V expozici si lze prohlédnout všech 11 návrhů, které se zúčastnily architektonické soutěže vyhlášené městem. Výstava potrvá do 25. června, otevřena bude vždy v pracovní dny od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Vstupné je zdarma.
    Vedení města na doporučení odborné poroty rozhodlo, že palác bude dostavěn podle návrhu architekta Jakuba Ciglera a jeho studia Cigler Marani Architects a.s. Kromě dostavby levého křídla by měl vzniknout také podchod pod palácem, do podzemí by mělo být umístěno zázemí.
    V novém podchodu chce architekt po vzoru pařížského Louvru umístit zázemí paláce, z podchodu pak bude možné vystoupat přímo do paláce nebo pokračovat dál směrem ke Křižíkově fontáně. Pod ní by mohla vzniknout podzemní výstavní hala, kterou město v areálu dlouhodobě plánuje. Kromě toho doporučil Cigler také rozšíření parku a propojení Výstaviště se Stromovkou. Jestli se ale uskuteční i tyto další návrhy, bude záležet na finančních možnostech města. Město doufá, že palác by mohl být kompletní zhruba do 1,5 až dvou let.
    Hlavní město bude muset následně vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Dobudování památky bude podle dřívějších odhadů stát asi 1,5 miliardy korun včetně technologií. Praha předpokládá, že část peněz získá z pojistky za vyhořelý palác. O její výši se ale chce s pojišťovnami soudit. Dostavbu hodlá metropole zahájit co nejdříve. Praha ale dosud vede spory s nájemcem Výstaviště, společností Incheba.
    Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Stavba byla tehdy hotova během půl roku. Budova v secesním stylu navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem se stala dominantou Výstaviště, zároveň byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí.
    Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které celé je památkově chráněno už od 50. let. Na stavbě paláce byla ceněná především autentická ocelová konstrukce, patrná především na věži. V obou bočních křídlech byla totiž skryta pod dřevěným podhledem.
    V letech 1952 - 1954 získal palác nové klenby a vstupní přístavbu podle návrhu architekta Pavla Smetany pro pořádání sjezdů komunistické strany. Tehdy se palác přejmenoval na Sjezdový a na jeho věži se objevila rudá hvězda a název PKOJF, což byla zkratka tehdejšího názvu výstaviště - Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. V roce 1991 se Průmyslový palác vrátil svému původnímu účelu.
0 komentářů
přidat komentář